• 2017-01-16

Cmentarz wspaniałości

Film Apichatponga Weerasethakula, Cmentarz wspaniałości, który znalazł się w prestiżowej sekcji Un Certain Regard canneńskiego festiwalu w 2015 roku, pojawi się w polskich kinach 10 lutego.

„Cmentarz wspaniałości”, reż. Apichatpong Weerasethakul (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Cmentarz wspaniałości”, reż. Apichatpong Weerasethakul (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Apichatpong Weerasethakul to twórca doskonale znany i doceniany przez światową publiczność, m.in. za sprawą takich tytułów jak Skrajne żądze, Choroba tropikalna, Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia czy Mekong Hotel. Jego najnowszy film na festiwalu Cannes w 2015 roku znalazł się w prestiżowej sekcji Un Certain Regard.

Fabuła Cmentarza wspaniałości skupia się wokół dawnego budynku szkoły, w którym został utworzony szpital do opieki nad żołnierzami pogrążonymi w tajemniczej śpiączce. Jenjira, także mająca problemy ze zdrowiem, zgłasza się do placówki jako wolontariuszka. Jest szczególnie zainteresowana żołnierzem o imieniu Itt i to jemu poświęca najwięcej uwagi. Z czasem Jenjira zauważa, że nawiązuje z nim kontakt, a niedługo potem żołnierz odzyskuje świadomość. Prosta narracja skrywa wielowymiarową opowieść, niepoddającą się łatwym i jednoznacznym interpretacjom. Inspiracją dla tej historii mógł być incydent sprzed kilku lat, kiedy w niejasnych okolicznościach 40 żołnierzy musiało przejść kwarantannę w szpitalu na północy Tajlandii. Reżyser, posługując się metaforami, opowiada o sytuacji w swoim kraju: o politycznej zawierusze, zamachach stanu, przemocy i wywołanym protestami paraliżu rządu. Dzieło Weerasethakula to nie tylko alegoria polityczna, ale również podróż do lat dzieciństwa i rodzinnej wioski reżysera, gdzie rozgrywa się akcja jego opowieści.

Apichatpong Weerasethakul – urodził się w Bangkoku w 1970 roku. Zamieszkał wraz z rodzicami w Khon Kaen, którzy pracowali w szpitalu. W 1994 roku uzyskał licencjat z architektury, by trzy lata później zostać magistrem sztuk plastycznych na Wydziale Filmowym w Chicago. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych niezależnych tajlandzkich reżyserów, pisze scenariusze i jest producentem filmowym. Debiutował w 2000 roku udanym i oryginalnym dokumentem Mysterious Object at Noon. Jego Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes w 2010 roku.

Cmentarz wspaniałości, reż. Apichatpong Weerasethakul
Obsada: Jenjira Pongpas, Banlop Lomnoi, Jarinpattra Rueangram, Richard Abramson, Sujittraporn Wongsrikeaw, Bhattaratorn Senkraigul, Petcharat Chaiburi
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
W kinach od 10 lutego 2017 roku

Dodaj komentarz