Od Gilgamesza do bin Ladena. Historia niebezpiecznych związków religii i polityki

11 stycznia w wydawnictwie W.A.B. ukazała się książka Pola krwi. Religia i przemoc autorstwa Karen Armstrong – jednej z największych znawczyń religii świata Bliskiego Wschodu.

Karen Armstrong, „Pola krwi. Religia i przemoc” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Karen Armstrong, „Pola krwi. Religia i przemoc” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Karen Armstrong w swej najnowszej książce ukazuje pięć tysięcy lat współistnienia religii i władzy, ich wspólne korzenie, wzajemny wpływ i niemożność oddzielenia działalności religijnej od politycznej – nie tylko w przypadku Jezusa, Mahometa i Lutra – lecz także cesarza Konstantyna czy Krzysztofa Kolumba. Religia legitymizowała władcę i tak samo polityka nierzadko nadawała kształt teologii, co autorka obrazuje wymownymi przykładami z czasów herezji ariańskiej i podbojów kolonialnych. Armstrong nie ucieka od oceny współczesnych wydarzeń w druzgoczący sposób krytykuje politykę amerykańską wobec Iraku i państw arabskich po 11 września, lecz jednocześnie przekonująco polemizuje z tymi, którzy w doktrynie islamu widzą główną przyczynę współczesnych aktów terroru.

Karen Armstrong – jest autorką wielu książek z dziedziny religioznawstwa i historii religii, takich jak znane polskiemu czytelnikowi Historia Boga, Spór o Boga. Po ukończeniu szkoły wstąpiła do klasztoru, lecz po siedmiu latach opuściła konwent jako osoba niewierząca. Studiowała literaturę w Oxfordzie i głośno krytykowała katolicyzm, jednak wkrótce na nowo odkryła religię, tym razem jako przedmiot badań naukowych. Zafascynowana religioznawstwem, szczególnie wyznaniami monoteistycznymi, jest obecnie uznawana za jeden z najwybitniejszych autorytetów w tej dziedzinie i ekspertkę ds. dialogu z islamem.

Karen Armstrong, Pola krwi. Religia i przemoc
Premiera: 11 stycznia 2017 roku
Przekład: Ryszard Zajączkowski
Wydawnictwo: W.A.B.

Dodaj komentarz