Ostatni weekend z wystawą Duchy wspólnoty

Do 15 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę Duchy wspólnoty / Public Spirits. Ze względu na duże zainteresowanie publiczności organizatorzy zaplanowali specjalny program finisażowy na ostatni weekend ekspozycji.

„Duchy wspólnoty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Duchy wspólnoty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Duchy wspólnoty / Public Spirits to wystawa mówiąca o problemach jednego regionu, jednak aktualnych dzisiaj na całym świecie. To opowieść o budowaniu wspólnot lokalnych wobec postępującej globalizacji, o reakcjach – artystycznych i społecznych – na takie problemy jak agresja militarna, nierówności społeczne, dyskryminacja i narzucane z zewnątrz narracje historyczne. Wystawa prezentuje prace dwudziestu jeden artystów z Tajwanu, Hong Kongu, Chin, Wietnamu, Singapuru, Indonezji, Kambodży, Tajlandii, Myanmar/Birmy i USA.

Przygotowana przez niezależną kuratorkę z Tajwanu – Meię Cheng, otwarta 22 września 2016 r. ekspozycja cieszyła się tak dużym powodzeniem wśród publiczności, że organizatorzy postanowili przedłużyć ją o kolejny weekend, na który zaplanowali szereg wydarzeń podsumowujących wydarzenie. Program kończący wystawę Duchy wspólnoty / Public Spirits rozpocznie się w czwartek 12 stycznia o godzinie 18.00 od oprowadzania po wystawie w ramach cyklu Sztuka z perspektywy. Kontekst prac oraz ideę ekspozycji przybliży Karolina Marcinkowska, asystentka kuratorki wystawy.

W sobotę, 14 stycznia od samego rana trwać będą warsztaty z cyklu Smykowizje, adresowane do najmłodszych oraz ich opiekunów. Podczas zajęć inspirowanych wystawą Duchy wspólnoty / Public Spirits uczestnicy wybiorą się w podróż do Wietnamu i poznają tamtejszy lud Jarai. Dowiedzą się, jak to jest być kamieniem, konikiem polnym czy rosą. Z dostępnych podczas zajęć materiałów wykonają własne zwierzęta. O godzinie 10.00 odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku do lat 2, o godzinie 11.00 dla dzieci między 3 a 5 rokiem życia. O godzinie 15.00 organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po wystawie w języku angielskim, a o 16.00 – w języku polskim.

Również w sobotę, 14 stycznia o godzinie 17.00 w przestrzeni wystawy odbędzie się dyskusja Równoległe współczesności – sztuka z Azji Południowo-Wschodniej. Zaproszeni goście rozmawiać będą, między innymi, o pluralizmie kultury oraz o problemach geopolitycznych i artystycznych regionu. Dyskusja organizowana jest wokół drugiego numeru magazynu „Obieg”. W spotkaniu wezmą udział: Krzysztof Gutfrański – redaktor naczelny „Obiegu”, Marianna Dobkowska – kuratorka programu rezydencji artystycznych A-I-R Laboratory, Alicja Łukasiak, Grzegorz Drozd – artyści od sześciu lat pracujący m.in. w Indonezji, Malezji, Tajlandii czy Kambodży oraz Joanna Wasilewska – dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Moderatorem spotkania będzie Konrad Schiller – kurator programu dyskursywnego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Wszyscy odwiedzający wystawę Duchy wspólnoty / Public Spirits w weekend 14 i 15 stycznia otrzymają 20% zniżki w Instalacje ArtBistro, a także zniżkę 20% na wybrane publikacje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, dostępne w ArtBookstore w CSW. Zniżki obowiązują w każdy weekend stycznia za okazaniem biletu na wystawy i koncerty lub wejściówki na performans. W programie między innymi: koncert SUMA 4.30, która rozwija i przetwarza nieukończony projekt Leszka Knaflewskiego (20 stycznia), pierwsza część cyklu Wydawcy – Pomiędzy tradycją a eksperymentem – niezależny obieg fonograficzny (21 stycznia) oraz performans Lauren Huret Sposoby niewidzenia (27 stycznia). Pełny program weekendowych wydarzeń styczniowych dostępny jest na stronie CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Finisaż wystawy Duchy wspólnoty / Public Spirits
Od 12 do 15 stycznia 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz