Komiksy Anny Krztoń

Rysunki, ilustracje, oryginalne plansze, a nawet wydruki z zinów Anny Krztoń będzie można zobaczyć podczas najnowszej wystawy organizowanej przez wrocławską Galerię Komiksu i Ilustracji Tymczasem.

Anna Krztoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Krztoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Past perfect to ekspozycja przekrojowa, stanowiąca podsumowanie kilku ostatnich lat pracy twórczej artystki, która ma na swoim koncie m.in. współpracę z Newsweekiem, Animoonem, Kulturą Liberalną, jak i publikacje w magazynach i antologiach w USA, Belgii, Słowenii, Estonii, Szwecji, Finlandii oraz na Litwie.

Prace zaprezentowane na wystawie Past perfect łączy prosty klucz – wszystkie w jakiś sposób odnoszą się do przeszłości (bliższej lub dalszej). W sposób bezpośredni, jak w szkicach z minionych wakacji, a także bardziej pokrętnymi drogami, jak w komiksowej historii, której bohaterowie w gruzach szukają reliktów pozostawionych przez swoich przodków. Anna Krztoń zajmuje się przede wszystkim komiksem autobiograficznym i inspiruje wydarzeniami ze swojego życia, albo z życia swoich przyjaciół i znajomych. „Komiks stanowi formę wypowiedzi, która w swojej specyfice jest mi bardzo bliska – mówi autorka – Zawsze interesowało mnie opowiadanie historii, a to medium nadaje się do tego idealnie, będąc dokładnie w połowie drogi między literaturą i sztuką”.

Nużąca codzienność jak nic innego potrafi wyprzeć pasję z naszego życia. Bo to wygodne, bo jesteśmy leniwi, bo nam się nie chce. Ta codzienność przejawia się niemal w każdej pracy Anny Krztoń, lecz jej twórczość daleka jest od nudy, rutyny czy monotonii. Za pomocą doskonałego zmysłu obserwacji odbiera i rejestruje rzeczywistość, a następnie błyskotliwie ją puentuje – pisze Dawid Śmigielski, redaktor działu o komiksie Pod okładką w miesięczniku „Menażeria”.

Wystawa stanowi też pewnego rodzaju podsumowanie kilku ostatnich lat pracy rysowniczki – będzie można na niej zobaczyć i przeczytać oryginalne plansze i wydruki z zinów, wydawanych własnym sumptem przez autorkę. Niektóre kadry z tych komiksów przeniosą się też na ściany galerii. Dodatkowo zaprezentowane zostaną też rysunki i szkice z debiutanckiego albumu autorki, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Komiksowego w 2018 roku.

Anna Krztoń – jest rysowniczką komiksów i ilustratorką. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom w Pracowni Wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha). Współpracuje między innymi z Newsweekiem, Animoonem i Kulturą Liberalną. Jej komiksy publikowane były w zinach, magazynach i antologiach w Polsce, USA, Belgii, Słowenii, Estonii, Szwecji, Finlandii i na Litwie. Wydaje swoje historie w formie zinów, a od 2015 roku redaguje i wydaje zina Brudno.

Anna Krztoń, „Past perfect” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Krztoń, „Past perfect” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Krztoń. Past perfect
Od 13 stycznia do 12 lutego 2017 roku
Wernisaż 13 stycznia 2017 roku, godzina 19.00
Galeria Komiksu i Ilustracji „Tymczasem” w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz