Sprzedaż książek w Internecie na wysokim poziomie

Wbrew pozorom sprzedaż książek w Polsce utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Od kilku lat w dużej mierze ma na to wpływ możliwość kupowania zróżnicowanych tytułów w sieci, co sprawia, że Polacy bez trudu mogą nabyć książki odpowiadające ich gustom i zainteresowaniom. Jeszcze dekadę temu mogli wybierać zwykle jedynie w ofercie księgarni stacjonarnych.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Księgarnie internetowe liczą zyski

Z badań przeprowadzonych w październiku 2016 roku przez CubeResearch wynika, iż 41% polskich księgarni zwiększyło sprzedaż i zyski, utrzymując jednocześnie ceny książek na tym samym poziomie co rok wcześniej. Większość księgarni online posiada w swojej ofercie pozycje, które trudno nabyć w sklepach stacjonarnych, co skłania Polaków do składania zamówień przez Internet. Dodatkowo czas oczekiwania na przesyłkę jest znacznie krótszy niż w przypadku zamawiania książki do księgarni stacjonarnej bezpośrednio w wydawnictwie. Co więcej, przesyłka dociera prosto do domu zamawiającego, dzięki czemu tuż po otrzymaniu paczki może on rozpocząć czytanie lektury.

William Holeksa z Internetum podkreśla, że w dużej mierze sukces sklepów online, w tym księgarni internetowych, jest zależny od marketingu. W przypadku księgarni internetowych świetnie sprawdza się content marketing w postaci dodawania recenzji nowych tytułów czy umożliwianie czytelnikom dodawania opinii i komentarzy na temat książek. Należąca do Holeksy Digital Marketing Agency London pomaga w tworzeniu ciekawych kampanii, obejmujących content marketing, aktywność w social media czy mailing, które skutecznie mogą pomóc zwiększyć sprzedaż książek tradycyjnych, audiobooków i e-booków.

Jakie książki najchętniej wybierają Polacy?

Niewątpliwym atutem księgarni internetowych jest możliwość zakupienia w nich tytułów niszowych, trudno dostępnych w ofercie stacjonarnej. Niemniej, badani Polacy najczęściej sięgają w sieci nie po niszowe pozycje, ale po: literaturę piękną (67%), kryminały (65%), romanse, książki obyczajowe, thrillery, horrory oraz literaturę dla dzieci i młodzieży (60%) [źródło: http://businessinsider.com.pl/strategie/handel/sprzedaz-ksiazek-w-internecie-i-kondycja-e-ksiegarn/59v49rx]. Najczęściej kupowane są książki tradycyjne, których wciąż nie udało się wyprzeć audiobookom i ebookom.

Polacy deklarują, że nadal będą kupować książki przez Internet, jeśli księgarnie online utrzymają obecny poziom cen i asortyment. Jeśli wierzyć tym deklaracjom, można uznać, że do zmierzchu tradycyjnego czytelnictwa jest jeszcze daleko – dla miłośników słowa pisanego jest to powód do radości.

Dodaj komentarz