Poznaj szlachetne techniki fotografii

W lubelskim Zaułku Hartwigów, miejscu nazwanym na cześć rodziny, z której pochodził jeden z najsłynniejszych fotografików polskich, Edward Hartwig, mieści się maleńki Warsztat Fotograficzny. W cenniku nie ma takich usług jak zdjęcia do paszportu i legitymacji. Po co więc tam zaglądać? Żeby przenieść się w czasie do XIX wieku, zrobić sobie zdjęcie na szkle i sprawdzić, w jaki sposób dawni fotograficy radzili sobie z retuszem bez programów graficznych.

Fot. Marcin Burtyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marcin Burtyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

W każdy czwartek i piątek w godzinach od 14.00 do 18.00 można zajrzeć do Warsztatu żeby bezpłatnie obejrzeć dawne modele aparatów, ciemnię i zobaczyć jak dawniej wykonywano fotografie. Po Warsztacie Fotograficznym oprowadza Pan Roman Krawczenko. Jest on artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia to technika na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Roman Krawczenko na swoich ambrotypiach w magiczny sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi.

Dodatkowo Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na warsztaty:

  • 14 stycznia, Warsztat poświęcony ambrotypii (dla dorosłych). Ambrotypia to jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek) obraz.
  • 21 stycznia, Warsztat poświęcony talbotypii (dla dorosłych). Uczestnicy wspólnie wykonają portrety w jednej z najstarszych technik fotograficznych. Poznają podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji.
  • 28 stycznia, Warsztat poświęcony rayografii (dla młodzieży w wieku 12-16 lat). Rayografia to technika wykonywania obrazów na materiale światłoczułym bez użycia aparatu fotograficznego. Jak to możliwe? Można się tego dowiedzieć na warsztatach.

Szczegóły na stronie Warsztatów Kultury w Lublinie.

Warsztaty szlachetnych technik fotograficznych
Od 14 do 28 styczna 2017 roku
Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz