Bogna Derkowska-Kostkowska o Józefie Święcickim, bydgoskim architekcie

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie z Bogną Derkowską-Kostkowską, autorką książki Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913.

Bogna Derkowska-Kostkowska, „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bogna Derkowska-Kostkowska, „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bogna Derkowska-Kostkowska jest historyczką sztuki, stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W swojej publikacji obszernie prezentuje życie i dokonania Józefa Święcickiego na tle architektury Bydgoszczy i bydgoskiego środowiska budowlanego. Opisując jego twórczość przywołanych zostało wielu innych projektantów, wykonawców prac oraz zleceniodawców. W katalogu przybliżono wszystkie zidentyfikowane projekty. W przypadku kamienic zwrócono uwagę na ukształtowanie elewacji i rozplanowanie wnętrz, a niekiedy też nawiązano do ich późniejszej historii. Tekst uzupełniło około 440 ilustracji.

Bez wątpienia książka Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej to książka stricte naukowa, z licznymi przypisami, bibliografią i bogatym materiałem ilustracyjnym, w którym ważne miejsce zajmują archiwalne fotografia rodzinne, zdjęcia z epoki jak i współczesne widoki poszczególnych budynków wzniesionych przez Józefa Święcickiego oraz reprodukcje oryginalnych planów budowlanych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy – z recenzji naukowej prof. dr. hab. Lechosława Lameńskiego.

Bogna Derkowska-Kostkowska, Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913
12 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Bydgoszcz

Dodaj komentarz