Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia

1 lutego nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się pierwsza biografia Janusza Majewskiego – wybitnego twórcy kina, pisarza i wyjątkowego człowieka. Autorką książki zatytułowanej Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia jest Zofia Turowska.

Zofia Turowska, „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zofia Turowska, „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W ruchomym obrazie zadurzył się, potem zakochał, wreszcie rozmiłował i trwa w tej miłości, z którą jest mu dobrze. Od dzieciństwa towarzyszy mu przeczucie, że kino to będzie jedna z najlepszych rzeczy, jakie go spotkają. W zasadzie jego drugie życie. Jako siedmiolatek dostał na gwiazdkę dziecięcy projektor filmowy, później chciał zdawać do filmówki, ale skończył architekturę w Krakowie. Miłość do kina okazała się jednak silniejsza. W 1960 ukończył wydział reżyserii w Łodzi. Dziś ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą Orła w kategorii Za Osiągnięcia Życia, a w 2013 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zofia Turowska – absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Magazynu Filmowego, łódzkiego oddziału Trybuny Ludu”, Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Członkini ZAiKS. Autorka bestselleru Agnieszka. Pejzaże z Agnieszką Osiecką i sagi rodziny Onyszkiewiczów Gniazdo.

Janusz Majewski – ur. w 1931 roku, lwowiak, arystokrata polskiego kina, reżyser wielu kultowych filmów, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, prezes honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, pisarz. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969–1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Zofia Turowska, Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia
Premiera: 1 lutego 2017 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz