• 2017-01-10

Niewidzialne dialogi

Warimpex oraz Hotel andel’s Kraków zapraszają na wystawę Borysa Makarego Niewidzialne dialogi w ramach cyklu Andels’ Photo.

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia Borysa Makarego jest jak opium: uzależnia i nie odpuszcza. Raz zobaczone obrazy wracają do odbiorcy systematycznie, jak bumerang rzucony w australijskim buszu. Kuszą. Hipnotyzują. Uzależniają. Swoimi zdjęciami Makary toczy z widzem niekończącą się grę, w której sam ustala reguły, w której jest zarówno demiurgiem, jak i aktywnym uczestnikiem.

W twórczości Makarego wyraźne są dwa nurty. Z jednej strony jest to fascynacja ludzkim ciałem, a w szczególności ciałem kobiety i kobiecością w ogóle; z drugiej – podziw dla piękna i potęgi natury. Oba wątki prowadzone są przez niego równolegle, ale czasem zdarza im się wejść ze sobą w niewidzialny dialog. Takim dialogiem jest jego najnowsza wystawa, na którą składają się nigdy nie prezentowane publicznie fotografie z archiwum artysty, jak również prace wykonane specjalnie na tę okazję.

Dlaczego Niewidzialne Dialogi? Bo są nieoczywiste, trzeba się ich doszukiwać w grze obrazów, ich skojarzeniach. Pozornie proste potrafią mocno namieszać w głowach. Ich właściwe odczytanie sprawia duże trudności. Dodatkowo, Makary nie ułatwia tego zadania. Każe dokładnie analizować poszczególne fotografie, by dostrzec ich związek, uchwycić ich wzajemne rozmowy. O czym tak rozmawiają? Co chcą powiedzieć?

Borys Makary jest artystą poszukującym. Wydaje się, że jeszcze nie znalazł swojej ulubionej formy wypowiedzi. Stąd wielość intrygujących metod obrazowania i sposobów przedstawiania tematów. Czy to próba odnalezienia związku człowieka z naturą, wpisania go w krajobraz, czy też man-rayowskie obrazowanie rzeczywistości za pomocą negatywów oraz numerologicznego opisywania człowieka, fotografie Makarego są wędrówką po zakamarkach umysłu, próba uchwycenia tego, co ulotne, a jednocześnie wytyczeniem własnej drogi fotograficznej. W trakcie tej wędrówki Makary udowadnia, że jest twórcą niezwykle utalentowanym, potrafiącym łamać utarte schematy, by na ich gruncie tworzyć oryginalne i tylko jemu właściwe spostrzeżenia i skojarzenia. Niewielu jest artystów tak odważnie manifestujących swoje poszukiwania. Tym większy należy się podziw dla tego wciąż młodego fotografa, który jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Borys Makary – urodził się w 1977 roku. Artysta wizualny. Zajmuje się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje, jak i video. Z wykształcenia magister sztuk wizualnych. Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczył się fotografii mody u Milesa Aldridge’a oraz w International Centre of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena.

Borys Makary. Niewidzialne dialogi
Kurator: Grzegorz Kosmala
Od 13 stycznia do 12 lutego 2017 roku
Wernisaż: 12 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Hotel andel’s Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR