• 2017-01-10

Niewidzialne dialogi

Warimpex oraz Hotel andel’s Kraków zapraszają na wystawę Borysa Makarego Niewidzialne dialogi w ramach cyklu Andels’ Photo.

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia Borysa Makarego jest jak opium: uzależnia i nie odpuszcza. Raz zobaczone obrazy wracają do odbiorcy systematycznie, jak bumerang rzucony w australijskim buszu. Kuszą. Hipnotyzują. Uzależniają. Swoimi zdjęciami Makary toczy z widzem niekończącą się grę, w której sam ustala reguły, w której jest zarówno demiurgiem, jak i aktywnym uczestnikiem.

W twórczości Makarego wyraźne są dwa nurty. Z jednej strony jest to fascynacja ludzkim ciałem, a w szczególności ciałem kobiety i kobiecością w ogóle; z drugiej – podziw dla piękna i potęgi natury. Oba wątki prowadzone są przez niego równolegle, ale czasem zdarza im się wejść ze sobą w niewidzialny dialog. Takim dialogiem jest jego najnowsza wystawa, na którą składają się nigdy nie prezentowane publicznie fotografie z archiwum artysty, jak również prace wykonane specjalnie na tę okazję.

Dlaczego Niewidzialne Dialogi? Bo są nieoczywiste, trzeba się ich doszukiwać w grze obrazów, ich skojarzeniach. Pozornie proste potrafią mocno namieszać w głowach. Ich właściwe odczytanie sprawia duże trudności. Dodatkowo, Makary nie ułatwia tego zadania. Każe dokładnie analizować poszczególne fotografie, by dostrzec ich związek, uchwycić ich wzajemne rozmowy. O czym tak rozmawiają? Co chcą powiedzieć?

Borys Makary jest artystą poszukującym. Wydaje się, że jeszcze nie znalazł swojej ulubionej formy wypowiedzi. Stąd wielość intrygujących metod obrazowania i sposobów przedstawiania tematów. Czy to próba odnalezienia związku człowieka z naturą, wpisania go w krajobraz, czy też man-rayowskie obrazowanie rzeczywistości za pomocą negatywów oraz numerologicznego opisywania człowieka, fotografie Makarego są wędrówką po zakamarkach umysłu, próba uchwycenia tego, co ulotne, a jednocześnie wytyczeniem własnej drogi fotograficznej. W trakcie tej wędrówki Makary udowadnia, że jest twórcą niezwykle utalentowanym, potrafiącym łamać utarte schematy, by na ich gruncie tworzyć oryginalne i tylko jemu właściwe spostrzeżenia i skojarzenia. Niewielu jest artystów tak odważnie manifestujących swoje poszukiwania. Tym większy należy się podziw dla tego wciąż młodego fotografa, który jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Borys Makary (źródło: materiały prasowe organizatora)

Borys Makary – urodził się w 1977 roku. Artysta wizualny. Zajmuje się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje, jak i video. Z wykształcenia magister sztuk wizualnych. Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczył się fotografii mody u Milesa Aldridge’a oraz w International Centre of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena.

Borys Makary. Niewidzialne dialogi
Kurator: Grzegorz Kosmala
Od 13 stycznia do 12 lutego 2017 roku
Wernisaż: 12 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Hotel andel’s Kraków

Dodaj komentarz