Nowy wybór felietonów Umberto Eco

Jak podróżować z łososiem – pod tym sympatycznym tytułem kryje się kolejny wybór felietonów włoskiego semiologa, mediewisty i powieściopisarza – Umberto Eco. W skład tomiku weszły felietony starsze, pochodzące te z lat 90., jak i te najnowsze, pisane w XXI wieku.

Umberto Eco, „Jak podróżować z łososiem” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Umberto Eco, „Jak podróżować z łososiem” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W najnowszym wyborze felietonów Umberto Eco znaleźć można opisy przygód człowieka współczesności. Pojawią się historie, z którymi utożsamić się może każdy, kto musiał włożyć wędzonego łososia do minibarku w hotelu hotelowym lub też był pozostawiony sam z trzytomową instrukcją i koniecznością zainstalowania nowego programu komputerowego. Poczytać będzie można o sytuacji, w której rezygnowało się z zażycia leku ze względu na mrożące krew w żyłach skutki uboczne bądź zainwestowało się w urządzenie, które informuje użytkownika, że właśnie grozi mu zawał serca.

Zaobserwować można zmianę tonacji tych tekstów: o ile te z lat 90. są dowcipne i nieraz pokpiwają z mniej istotnych, choć często bardzo dokuczliwych aspektów codzienności, to felietony pisane już w nowym tysiącleciu mają charakter zdecydowanie poważniejszy, podobnie jak poruszane w nich problemy. Część felietonów będzie znana czytelnikom Zapisków na pudełku od zapałek, ale znajdą się także teksty po raz pierwsze prezentowane polskiemu czytelnikowi.

Umberto Eco, Jak podróżować z łososiem
Tłumaczenie: Krzysztof Żaboklicki
Premiera: 19 stycznia 2017 roku
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc

Dodaj komentarz