Obserwowanie tłumu

Wystawa Agaty Bogackiej Tłum składa się z najnowszych prac zrealizowanych specjalnie dla BWA w Zielonej Górze. Za pomocą środków malarskich artystka stara się pokazać doświadczenie bycia w tłumie i obserwowania go.

Agata Bogacka „Portrait Composition” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Bogacka „Portrait Composition” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł nawiązuje do codziennych, niepokojących wiadomości o zgromadzeniach ludzi: uchodźców, demonstrantów, ewakuacji. Nie jest to jednak tłum widziany z bezpiecznej odległości. Ludzie oglądani są tu ze zbyt bliskiej perspektywy, bez możliwości wycofania się. To wystawa obrazów balansujących na pograniczu abstrakcji i figuracji. Ten częsty zabieg w malarstwie Bogackiej ma tu dodatkowe uzasadnienie – fizyczna bliskość powoduje, że widać tylko fragmenty przeciskających się tuż obok osób. Tak jak w serii Portretów – Kompozycji – są to portrety zgeometryzowane, nawiązujące do właściwości miasta, twarze widziane przez ułamki sekund, odtwarzane z pamięci, zniekształcone światłami policyjnych syren, latarni, reflektorów znajdujących się w tłumie pełnym chaosu.

Agata Bogacka – urodziła się w 1976 roku, zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje. W 2001 roku ukończyła wydział grafiki na warszawskiej ASP. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych instytucji, mieszka i pracuje w Warszawie.

Agata Bogacka, Tłum
Od 13 stycznia do 5 lutego 2017 roku
Wernisaż: 13 stycznia, godz. 19.00
Galeria BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz