• 2017-01-07

Przegląd Orłów w warszawskim kinie Iluzjon

Początek roku to już tradycyjnie duże emocje filmowe – zbliża się głosowanie Polskiej Akademii Filmowej na Orły, Polskie Nagrody Filmowe. Już 16 stycznia PwC, wiodąca na rynku firma audytorsko-doradcza otworzy głosowanie on-line i drogą pocztową ponad 600 akademików, którzy najpierw wyłonią nominowanych, a potem laureatów tegorocznych Orłów.

Orły 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orły 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ale wcześniej, bo już w najbliższy piątek, 6 stycznia, w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej rozpocznie się największy festiwal polskich filmów – Przegląd Orłów 2017, filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych. Między 6 a 31 stycznia widzowie będą mogli obejrzeć ponad 50 filmów, fabularnych i dokumentalnych, które kandydują do Orłów 2017. Na wieczornych spotkaniach zgodnie z tradycją Orłów członkowie Akademii i widzowie będą mogli porozmawiać z ich twórcami.

Na uroczystym otwarciu Przeglądu Orłów 2017 w piątek, 6 stycznia, zostanie pokazany zrekonstruowany cyfrowo film Andrzeja Wajdy Wszystko na sprzedaż z udziałem współpracowników wybitnego polskiego Reżysera. Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej: „Nie możemy rozpocząć tegorocznego święta polskich Orłów inaczej, niż składając hołd naszemu Mistrzowi, który odszedł przed blisko 3 miesiącami. Stworzył tyle pięknych filmów i był z nami tak długo, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy Jego uczniami. Andrzej Wajda jest bezsprzecznie Ojcem polskiej kinematografii. Na uroczyste otwarcie tegorocznego Przeglądu wybraliśmy jeden z najpiękniejszych Jego filmów, wściekle odważny w formie i tragicznie ważny w przesłaniu”.

Tego wieczoru w Iluzjonie spotkają się wybitni twórcy filmowi, swój udział potwierdził m.in. odtwórca jednej z głównych ról we Wszystko na sprzedaż, Daniel Olbrychski, ale też wielu aktorów i twórców filmowych współpracujących przez lata z Andrzejem Wajdą. Po uroczystym otwarciu Przegląd Orłów 2017 tylko nabierze tempa – podczas kolejnych dni Przeglądu, od 7 do 31 stycznia, widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie polskie produkcje, które były miały swoją premierę w kinach w 2016 roku i spełniają warunki kandydowania do Polskich Nagród Filmowych Orły.

W programie przeglądu znalazły się m.in. nagrodzone na Berlinale 2016 Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz Zjednoczone stany miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, debiut Jana P. Matuszewskiego Ostatnia rodzina z Andrzejem Sewerynem w roli głównej, za którą aktor otrzymał nagrodę na festiwalu w Locarno, wyróżnione na festiwalu w Wenecji Baby Bump w reżyserii Kuby Czekaja, a także Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, Prosta historia o morderstwie Arkadiusza Jakubika, wyróżnione Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni Jestem mordercą Macieja Pieprzycy, i wiele innych.

A po wieczornych pokazach, tak jak w poprzednich edycjach, członkowie Akademii i widzowie będą mieli możliwość rozmowy z twórcami kandydujących filmów, które czasem przeradzają się w wybitne filmowe analizy, a często w gorące dyskusje. Swój udział potwierdzili już najlepsi polscy reżyserzy, scenarzyści i aktorzy, a wśród nich: Wojciech Smarzowski, Maciej Pieprzyca, Ryszard Bugajski, Tomasz Wasilewski, Jan P. Matuszewski, Michał Rosa, Bartosz M. Kowalski, Michał Marczak, ale też wybitni polscy aktorzy: Magdalena Cielecka, Agata Buzek, Aleksandra Konieczna i Marcin Dorociński, by wymienić jedynie kilka nazwisk z imponującej listy.

Znów padną rekordy Przeglądu Orłów – zostanie pokazanych ponad 50 pełnometrażowych polskich filmów, będzie miało miejsce ponad 20 długich i nieskrępowanych dyskusji z twórcami. To będzie wielki festiwal polskiego kina.

Przegląd Orłów 2017
Od 6 do 31 stycznia 2017 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz