• 2017-01-07

Historia Jacqueline Bouvier Kennedy

Już w lutym na ekrany polskich kin trafi Jackie – film, który przyniósł Natalie Portman nominację do Złotego Globu i umocnił jej szanse na Oscara.

„Jackie”, reż. Pablo Larraín (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Jackie”, reż. Pablo Larraín (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wyprodukowany przez Darrena Aronofsky’ego (Requiem dla snu, Czarny łabędź) obraz przedstawia kulisy jednego z najbardziej wstrząsających momentów w dziejach Ameryki – zabójstwa JFK, widzianego oczami Pierwszej Damy – Jacqueline Bouvier Kennedy. Jackie to poruszająca historia kobiety-ikony, uosobienia klasy, stylu i szyku. Postaci równie inspirującej, co tajemniczej. Uznawany za poważnego kandydata do Oscarów film wyreżyserował Pablo Larraín – zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (za El Club).

Oklaskiwana przez widzów i krytyków Jackie otrzymała nagrodę za Najlepszy Scenariusz na MFF w Wenecji. Zaś brawurowy występ Natalie Portman, poza wyróżnieniem na niedawnej gali Złotych Globów, przyniósł aktorce nominacje do prestiżowych nagród Independent Spirit i Gotham Award.

Oglądanie Natalie, pracującej nad Jackie, było jednym z najważniejszych doświadczeń w mojej karierze. Jestem jej dozgonnie wdzięczny, bo jej sukces, to sukces nas wszystkich. Ona jest aniołem, sercem i duszą tego filmu. Jest Jackie – naszą Jackie, naszą królową. To cudowne, że ludzie ją chwalą i tak dobrze reagują na jej rolę – reżyser Pablo Larraín po ogłoszeniu nominacji do Złotych Globów.

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię… Jackie.

Jackie, reż. Pablo Larraín
Dystrybutor: Kino Świat
W kinach od 3 lutego 2017 roku

Dodaj komentarz