• 2017-01-05

Rachmaninow i Bies

12 stycznia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie w ramach cyklu Arcydzieła na fortepian zabrzmi II Sonata b-moll op. 36 Siergieja Rachmaninowa. Utwór wykona młody pianista Tymoteusz Bies.

Tymoteusz Bies (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymoteusz Bies (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga sonata, powstała w 1913 roku, jest w dużej mierze inspirowana Sonatą b-moll Fryderyka Chopina, którą Rachmaninow niezwykle wysoko cenił i której był niezrównanym wykonawcą. Publiczność przyjęła ją ciepło, ale sam kompozytor nie był z niej zadowolony. Uważał, że jest za długa. Skrócił ją w 1931 roku o mniej więcej jedną trzecią do idealnego jego zdaniem czasu około 19 minut.

Część jej wykonawców uważała jednak, że skróty nie służą arcydziełu. Sonata straciła charakterystyczną dla Rachmaninowa rozlewną narrację. Niektórzy (np. Vladimir Horowitz) próbowali stworzyć kompromisową wersję pośrednią między wersją pierwotną i skróconą.

Tymoteusz Bies – student prof. Zbigniewa Raubo w Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach, laureat licznych dziecięcych i młodzieżowych konkursów, a także Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2013) i Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2014). Brał udział w Kursach Mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Andrzeja Jasińskiego, Piotra Palecznego, Borysa Petrushanskiego, Wojciecha Świtały, Stefana Wojtasa i Ramzi Yassy. Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Siergiej Rachmaninow, II Sonata b-moll op. 36
12 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury
Warszawa, ul. Elektoralna 12

Dodaj komentarz