• 2017-01-05

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego

8 stycznia minie 50 lat od tragicznej, przedwczesnej śmierci Zbyszka Cybulskiego – jednego z najlepszych aktorów w historii polskiego kina. Z tej okazji Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA – była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której Zbyszek Cybulski rozwijał swój wielki talent – organizuje w dniach od 8 do 12 stycznia wydarzenia upamiętniające wybitnego aktora.

„Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbyszek Cybulski to jeden z najważniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii. Stworzył wiele niezapomnianych ról filmowych m.in. w takich dziełach jak Popiół i diament, Rękopis znaleziony w Saragossie, Do widzenia, do jutra… czy Salto. Mimo, że od tragicznej śmierci Cybulskiego minęło już niemal 50 lat, siła jego talentu, charyzmatyczna indywidualność i legenda, stworzona już za życia, sprawiają że wciąż jest pamiętany i ceniony za role, które po sobie pozostawił. Wiele z nich stworzył w filmach zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Wytwórnia spełniła ważną funkcję w rozwoju talentu Zbyszka Cybulskiego. To tutaj zagrał jedne z najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie ról, tu spotkał największych polskich reżyserów. W rocznicę śmierci Cybulskiego chcemy przypomnieć – zwłaszcza młodemu pokoleniu – jego osobę, jego najważniejsze, najbardziej przejmujące kreacje, przede wszystkim te związane z Wrocławiem – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor CeTA.

W ramach obchodów, w Centrum Technologii Audiowizualnych zaplanowano cykl wydarzeń upamiętniających tego znakomitego aktora. 8 stycznia o godz. 17.00 odsłonięte zostanie popiersie Zbyszka Cybulskiego, wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Zaprezentowane zostaną także Pokolenia Janusza Zaorskiego, który będzie gościem pokazu. To pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, będący historią współczesnej Polski, opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej WFF. Oprawę muzyczną wydarzenia, które odbędzie się w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego, stanowić będą piosenki związane z aktorem. Całość poprowadzi Wanda Ziembicka-Has.

Natomiast w dniach od 9 do 12 stycznia w Sali kinowej w CeTA odbędzie się przegląd filmów z udziałem Cybulskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in.Rękopis znaleziony w Saragossie, Jak być kochaną czy Giuseppe w Warszawie. Każdego dnia prezentowane będą dwa filmy, a pokazy rozpoczynać się będą o godz. 17.30.

Obchody organizowane są wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową i Studiem Filmowym „Kadr”, a patronem inicjatywy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego
Od 8 do 12 stycznia 2017 roku
Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR