• 2017-01-05

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego

8 stycznia minie 50 lat od tragicznej, przedwczesnej śmierci Zbyszka Cybulskiego – jednego z najlepszych aktorów w historii polskiego kina. Z tej okazji Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA – była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której Zbyszek Cybulski rozwijał swój wielki talent – organizuje w dniach od 8 do 12 stycznia wydarzenia upamiętniające wybitnego aktora.

„Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbyszek Cybulski to jeden z najważniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii. Stworzył wiele niezapomnianych ról filmowych m.in. w takich dziełach jak Popiół i diament, Rękopis znaleziony w Saragossie, Do widzenia, do jutra… czy Salto. Mimo, że od tragicznej śmierci Cybulskiego minęło już niemal 50 lat, siła jego talentu, charyzmatyczna indywidualność i legenda, stworzona już za życia, sprawiają że wciąż jest pamiętany i ceniony za role, które po sobie pozostawił. Wiele z nich stworzył w filmach zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Wytwórnia spełniła ważną funkcję w rozwoju talentu Zbyszka Cybulskiego. To tutaj zagrał jedne z najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie ról, tu spotkał największych polskich reżyserów. W rocznicę śmierci Cybulskiego chcemy przypomnieć – zwłaszcza młodemu pokoleniu – jego osobę, jego najważniejsze, najbardziej przejmujące kreacje, przede wszystkim te związane z Wrocławiem – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor CeTA.

W ramach obchodów, w Centrum Technologii Audiowizualnych zaplanowano cykl wydarzeń upamiętniających tego znakomitego aktora. 8 stycznia o godz. 17.00 odsłonięte zostanie popiersie Zbyszka Cybulskiego, wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Zaprezentowane zostaną także Pokolenia Janusza Zaorskiego, który będzie gościem pokazu. To pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, będący historią współczesnej Polski, opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej WFF. Oprawę muzyczną wydarzenia, które odbędzie się w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego, stanowić będą piosenki związane z aktorem. Całość poprowadzi Wanda Ziembicka-Has.

Natomiast w dniach od 9 do 12 stycznia w Sali kinowej w CeTA odbędzie się przegląd filmów z udziałem Cybulskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in.Rękopis znaleziony w Saragossie, Jak być kochaną czy Giuseppe w Warszawie. Każdego dnia prezentowane będą dwa filmy, a pokazy rozpoczynać się będą o godz. 17.30.

Obchody organizowane są wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową i Studiem Filmowym „Kadr”, a patronem inicjatywy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego
Od 8 do 12 stycznia 2017 roku
Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu

Dodaj komentarz