• 2017-01-04

Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów

Muzeum Pana Tadeusza zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza.

Jan Kallwejt, Księga I „Gospodarstwo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kallwejt, Księga I „Gospodarstwo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracje do różnych wydań Pana Tadeusza Adama Mickiewicza są niezwykle cenną i interesującą spuścizną, która może wzbogacić odbiór dzieła. Pierwsze ilustrowane wydanie poematu przygotował w 1881 roku Elwiro Michał Andriolli, zaś w okresie międzywojnia można było podziwiać prace znanego projektanta i malarza Tadeusza Gronowskiego. Wśród współczesnych artystów warto wymienić Janusza Stannego, Józefa Wilkonia, czy też młodych ilustratorów i rysowników, którzy przygotowali plakaty do spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie (m.in. Ada Buchholc, Mariusz Libel czy Patryk Mogilnicki).

Do stworzenia nowych ilustracji Pana Tadeusza wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. Plakaty zostaną wyeksponowane w przestrzeni Wrocławia oraz w wybranych miastach w Polsce – sukcesywnie w każdym miesiącu będą prezentowane kolejne księgi. Całą zostanie pokazana podczas jesiennej wystawy Pan Tadeusz w stylu pop w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków będzie również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.

Pierwszy plakat, czyli ilustrację pierwszej księgi Pana Tadeusza, przygotował ilustrator Jan Kallwejt, który inspiruje się symbolizmem, sztuką naiwną i popkulturowymi ikonami. W charakterystyczny sposób sięga po powtórzenia i zwielokrotnienia, jednocześnie korzysta z prostych kształtów i ograniczonej palety barwnej. Jego prace publikowane były w wielu polskich i zagranicznych magazynach jak i wykorzystywane w kampaniach przez popularne marki. Plakat Kallwejta przedstawiający Księgę I Pana Tadeusza pojawi się w przestrzeni Wrocławia i Warszawy.

Jan Kallwejt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kallwejt (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kolejnych dwóch odsłonach, czyli w lutym i marcu, zaprezentowane zostaną prace fotografki i kolekcjonerki Mirelli von Chrupek (Księga II: Zamek) oraz plakat Studia Fontarte prowadzonego przez Artura i Magdalenę Frankowskich (Księga III: Umizgi).

Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów
od stycznia do grudnia 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza
Wrocław

Dodaj komentarz