• 2017-01-04

Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów

Muzeum Pana Tadeusza zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza.

Jan Kallwejt, Księga I „Gospodarstwo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kallwejt, Księga I „Gospodarstwo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracje do różnych wydań Pana Tadeusza Adama Mickiewicza są niezwykle cenną i interesującą spuścizną, która może wzbogacić odbiór dzieła. Pierwsze ilustrowane wydanie poematu przygotował w 1881 roku Elwiro Michał Andriolli, zaś w okresie międzywojnia można było podziwiać prace znanego projektanta i malarza Tadeusza Gronowskiego. Wśród współczesnych artystów warto wymienić Janusza Stannego, Józefa Wilkonia, czy też młodych ilustratorów i rysowników, którzy przygotowali plakaty do spektaklu w Teatrze Narodowym w Warszawie (m.in. Ada Buchholc, Mariusz Libel czy Patryk Mogilnicki).

Do stworzenia nowych ilustracji Pana Tadeusza wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. Plakaty zostaną wyeksponowane w przestrzeni Wrocławia oraz w wybranych miastach w Polsce – sukcesywnie w każdym miesiącu będą prezentowane kolejne księgi. Całą zostanie pokazana podczas jesiennej wystawy Pan Tadeusz w stylu pop w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków będzie również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.

Pierwszy plakat, czyli ilustrację pierwszej księgi Pana Tadeusza, przygotował ilustrator Jan Kallwejt, który inspiruje się symbolizmem, sztuką naiwną i popkulturowymi ikonami. W charakterystyczny sposób sięga po powtórzenia i zwielokrotnienia, jednocześnie korzysta z prostych kształtów i ograniczonej palety barwnej. Jego prace publikowane były w wielu polskich i zagranicznych magazynach jak i wykorzystywane w kampaniach przez popularne marki. Plakat Kallwejta przedstawiający Księgę I Pana Tadeusza pojawi się w przestrzeni Wrocławia i Warszawy.

Jan Kallwejt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kallwejt (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kolejnych dwóch odsłonach, czyli w lutym i marcu, zaprezentowane zostaną prace fotografki i kolekcjonerki Mirelli von Chrupek (Księga II: Zamek) oraz plakat Studia Fontarte prowadzonego przez Artura i Magdalenę Frankowskich (Księga III: Umizgi).

Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów
od stycznia do grudnia 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza
Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR