Ikonografia tekstualności jako źródła cierpień

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza od 12 stycznia na wystawę zbiorową Eksplozja litery. Ikonografia tekstualności jako źródła cierpień.

„Eksplozja litery” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Eksplozja litery” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt wystawy  Eksplozja litery. Ikonografia tekstualności jako źródła cierpień odwołuje się do problematyki kreowania, wytwarzania i dystrybucji tego, co możemy określić jako cywilizacyjne „sensy”. Idee te – co oczywiste – posiadają bardzo długą historię i wywodzą się z najstarszych tradycji, które obejmują spuściznę myśli świata antycznego oraz bliskiego i dalekiego Wschodu, jakkolwiek uruchomienie przestrzeni mitu i związana z nim mitografia jest również dystynktywna dla współczesności. Szczególnie interesująca w kontekście wystawy wydaje się egzemplifikacja relacji zachodzącej pomiędzy „słowem” a „obrazem”, co bezpośrednio artykułuje artystyczna „plama”. Ta bowiem – jak pisał Tadeusz Sławek – „jest eksplozją litery, nagłą afirmacją wolności (…). Plama nie jest tylko chorobą tekstu, ale także jego świętem, wolnością. (….) Plama jest kwintesencją, możliwością wywołania każdej litery, każdego znaczenia”.

Artyści: Stanisław Dróżdż, Grzegorz Hańderek, Maciej Linttner, Przemysław Łopaciński, Janusz Marciniak, Jadwiga Sawicka, Paweł Susid, Małgorzata Szandała, Andrzej Szewczyk, Grażyna Tereszkiewicz, Ireneusz Walczak

Eksplozja litery. Ikonografia tekstualności jako źródła cierpień
Kurator: Roman Lewandowski
Od 12 stycznia do 31 marca 2017 roku
Baszta Czarownic, Galeria Kameralna w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz