Zmarł Wacław Zalewski, konstruktor warszawskiego Supersamu

29 grudnia w Bostonie zmarł Wacław Zalewski, polski inżynier budowlany i konstruktor. Był współtwórcą tak kultowych budynków jak nieistniejący już warszawski Supersam, katowicki dworzec główny i Spodek.

Supersam w latach 60. XX wieku (źródło: Wikimedia Commons)

Supersam w latach 60. XX wieku (źródło: Wikimedia Commons)

Wacław Zalewski urodził się w Samogródku na Żytomierszczyźnie. Brał udział w powstaniu warszawskim na Czerniakowie, maturę zdobył w Liceum Czackiego w Warszawie. Po wojnie uzyskał dyplom Politechniki Gdańskiej  i zajął się projektowaniem konstrukcji przemysłowych. Brał udział w wielu konferencjach zagranicznych by prezentować rozwój technologiczny PRL-u. W 1962 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej.

Od 1965 objął stanowisko profesora w Massachusetts Institute of Technology, pracował tam aż do 1988 roku gdy przeszedł na emeryturę.

Spodek, fot. Jan Mehlich (źródło: Wikipedia Commons, na licencji CC BY-SA 3.0)

Spodek, fot. Jan Mehlich (źródło: Wikipedia Commons, na licencji CC BY-SA 3.0)

Uważany był za jednego z pionierów technologii liniowo-prętowych w konstrukcjach lekkich zadaszeń. Jednym z pierwszych budynków, w których zastosowano w Polsce tę metodę był warszawski Supersam, którego najważniejszy element konstrukcyjny–dach utrzymywał się przy pomocy dźwigarów i stalowych lin. W 1997 roku otrzymał tytuł doctor honoris causa Politechniki Warszawskiej.

Wybrane projekty Wacława Zalewskiego:

  • Supersam w Warszawie (1960)
  • Torwar w Warszawie (1960)
  • Spodek w Katowicach (1972)
  • Dworzec główny w Katowicach (1972)
  • Pawilon wenezuelski na Expo 1992 w Sewilii

Wacław Zalewski
1971–2016

Dodaj komentarz