W wieku 90 lat zmarł John Berger

John Berger był pisarzem, krytykiem sztuki, malarzem. W 1972 z roku otrzymał Nagrodę Bookera za swoją powieść G. Jego seria programów Sposoby widzenia uczyła jak ogromny wpływ na dzisiejsze sposoby postrzegania świata ma tradycja malarstwa europejskiego.

John Berger, fot. Ji-Elle (źródło: Wikimedia Commons, na licencji CC BY-SA 3.0)

John Berger, fot. Ji-Elle (źródło: Wikimedia Commons, na licencji CC BY-SA 3.0)

John Berger urodził się 5 listopada 1926 roku w Hackney w Londynie. W latach 1944–1946 służył w armii brytyjskiej; następnie wstąpił do Chelsea School of Art i do Central School of Art na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Londynie. Od końca lat 40. zajął się malowaniem, wystawiał swoje prace w wielu londyńskich galeriach, m.in. Wildenstein, Redfern i Leicester.

W latach 1948–1955 uczył rysunku i zajął się krytyką sztuki. Opublikował wiele esejów i recenzji w tygodniku „New Statesman”. Ze względu na poglądy marksistowskie, krytykę kapitalizmu i zdecydowane poglądy dotyczące sztuki współczesnej uznawany był za postać kontrowersyjną.

W 1958 roku zadebiutował powieścią A Painter of Our Time, następnie opublikował The Foot of Clive i Corker’s Freedom.  Pisał także prace poświęcone sztuce, m.in. mogorafie: The Success and Failure of Picasso, Art and Revolution: Ernst Neizvestny oraz Endurance, and the Role of the Artist. 

W 1972 w BBC ukazał się serial Ways of seeing, który pokazał jak bardzo sposób postrzegania rzeczywistości jest ukształtowany przez europejską tradycję sztuki. Od tamtej pory wiadomo było, że patrzenie nie jest czynnością obiektywną. Do dziś jego publikacja Sposoby widzenia jest jedną z najważniejszych pozycji w studiach nad kulturą wizualną. Jego późniejsze prace, miały wpływ na kształtującą się teorię fotografii oraz inne dziedziny humanistyki, m.in. animal studies.

W 1972 roku artysta otrzymał Nagrodę Bookera za powieść łotrzykowską G. Jego najnowsza powieść From A to X w 2008 roku znalazła się wśród kandydatów do tej nagrody.

W swoich utworach często poruszał tematykę społeczną, trylogia Into their labors uznawana za jego najważniejszy utwór beletrystyczny, opowiada o doświadczeniu europejskich mieszkańców wsi, od ich korzeni, po współczesne problemy ekonomiczne i społeczne.

Zmarł 2 stycznia w swoim domu w podparyskim Antony.

John Berger
1926–2017

Dodaj komentarz