Rumuńska niedziela

Zakończenie wystawy Rumuńskie wesele w Muzeum Narodowym w Gdańsku, którą przez ostatnie 6 miesięcy można było oglądać w Oddziale Etnografii, odbędzie się w Rumuńską niedzielę – 8 stycznia.

„Rumuńska niedziela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rumuńska niedziela” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie:

W Rumunii folklor jest silnie związany z tradycją. Latem w regionie Maramuresz odbywają się spotkania, podczas których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. W niektórych siedmiogrodzkich wioskach takie spotkania przypominają bardziej targi poprzedzające uroczyste i huczne weseliska, które organizuje się przeważnie na jesieni. A samo weselisko? Kto chce uczynić zadość tradycji, zaprasza na wesele mówców, pieśniarzy, muzyków i tancerzy. Gościom przygrywa kapela składająca się z muzyków noszących regionalne stroje, którzy grają regionalną muzykę. Co ciekawe, wszyscy weselnicy znają kroki minimum 3–4 tańców, a jeśli nie, to uczą się podczas przyjęcia. Wesele trwa do białego rana. Około północy świadek wraz z kolegą kradną pannę młodą na około 1,5 godziny – zabierają ją na spacer lub drinka. Pan młody telefonicznie negocjuje okup (najczęściej wystarcza drink) i złodzieje przyprowadzają młodą żonę z powrotem.

Zebrane eksponaty, materiał fotograficzny i audiowizualny pozwolą skonfrontować wiedzę na temat rumuńskiej tradycji ślubnej i weselnej z informacjami i opisami coraz częściej obecnymi na blogach i portalach podróżniczych. Swoje liczne zbiory udostępniło nam Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie (Narodowe Muzeum Chłopa Rumuńskiego) zaproszone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku do współpracy przy organizacji wystawy. Dzięki nim można prześledzić wszystkie najważniejsze momenty obrzędu: opuszczenie przez pannę młodą i pana młodego grupy rówieśniczej i przejście do grupy małżonków, ceremonię ślubu religijnego, charakterystyczne cechy zabawy weselnej oraz zabawy po uroczystości weselnej („poprawiny”). Fotografie i materiał audiowizualny (m.in. tradycyjne pieśni) oddadzą tę specyficzną, pełną przywiązania do tradycji atmosferę. Nie zabrakło charakterystycznych przedmiotów weselnych: skrzyń posagowych, dywanów, tkanin oraz elementów wystroju wnętrza z weselnym dzbanem.

W programie Rumuńskiej niedzieli:

11.00–11.45: Rumuńskie legendy opowiadać będą Elżbieta i Groszek Stanilewiczowie (Łowcy Snów)

12.15–13.15: Opowieści i dźwięki Karpat – warsztat międzykulturowy, który poprowadzą Maciej Stranz i Mikołaj Jarmakowski (Kamyk Studio)

13.30–14.30: Rumuński karnawał – koncert w wykonaniu Jacka Wesołowskiego (skrzypce) i Tomasza Drabiny (akordeon)

Rumuńską niedzielę zakończymy tańcząc wspólnie Horę – popularny obrzędowy rumuński taniec.

Rumuńska niedziela
8 stycznia 2017 roku
Oddział Etnografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz