• 2017-01-03

170 zdjęć, które trzeba zobaczyć!

Białostocki Ośrodek Kultury i magazyn „Press” zapraszają na wystawę najlepszych zdjęć prasowych z ostatniej edycji konkursu Grand Press Photo.

Grand Press Photo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grand Press Photo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych, Polska w czasie kampanii wyborczej, nadzieja wygrywająca z ludzkimi dramatami, technika wkraczająca w naturę, życie rosyjskich elit i polskich emigrantów – to niektóre z tematów zdjęć prezentowanych na wystawie podsumowującej konkurs Grand Press Photo 2016.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do finału konkursu, w tym prace nagrodzone. Wśród nich: Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego przedstawiające migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji „Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem” – mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016, ogłaszając zwycięzcę.

Dawid Zieliński fotografuje od kilkunastu lat, ale – jak sam przyznaje – w fotografii prasowej jest nowy. Sam się jej uczył. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, m.in. dokumentuje zmiany zachodzące na Podlasiu. Zdaje sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest dla niego zwycięstwo w Grand Press Photo 2016. – „Za rok się okaże, czy to był tylko złoty strzał, czy naprawdę jestem dobry” – mówi.

 

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie nagrodzone w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. To wyjątkowe prace wybrane przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych na konkurs. Zobaczymy m.in. niesamowite zdjęcie Warszawy nocą zrobione z pokładu śmigłowca, sugestywny zapis spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, opowieść o świni Lilly żyjącej w bloku na warszawskim Ursynowie, obrazy z backstage’u największych pokazów mody na świecie.

Wśród nagrodzonych reportaży jest też relacja z Paryża zrobiona zaraz po tym, gdy w listopadzie 2015 roku terroryści zaatakowali jednocześnie w trzech różnych miejscach. Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter otrzymał za nią pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia. Z kolei reportaż Kacpra Kowalskiego pokazujący, jak bardzo budowa elektrowni wiatrowych ingeruje w naturę, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko. Jedyny nagrodzony projekt dokumentalny autorstwa Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova) dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą. Choć temat jest Polakom dobrze znany, projekt ten jury wyróżniło za poziom i jakość zdjęć, a także za bardzo dobrą ich edycję.

W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2016 wybrano najlepszą książkę fotograficzną – tytuł Photo Book of The Year 2015 otrzymała książka autorstwa Macieja Jeziorka z Napo Images. Zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013–2015.

Fot. Dawid Zieliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dawid Zieliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku przez magazyn „Press”. Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Grand Press Photo
Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, magazyn „Press”
Od 9 do 31 stycznia 2017 roku
Wernisaż 9 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
Białostocki Ośrodek Kultury w Białymstoku

Dodaj komentarz