Changing room

Galeria Promocyjna w Warszawie zaprasza na wystawę Diany Grabowskiej Changing room.

Diana Grabowska, „Changing room” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Grabowska, „Changing room” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Grabowska jest absolwentką Wydziału Rzeźby na warszawskiej Akademii a także laureatką konkursu Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP 2015. Tworzy instalacje, rysunki, happeningi, fotografie oraz video.

Artystka w swoich pracach skupia się na człowieku. Wybiera konkretne części ludzkiego ciała, odziera je z ich znaczeń i naturalnych skojarzeń, nadając nowe. Choć pokazuje naszą fizyczność, to nie ona jest dla niej najważniejsza. W centrum swojej twórczości stawia uczucia i emocje, które stanowią klucz do zrozumienia sensu jej realizacji.

W pracy dyplomowej Diana Grabowska (Z głowy, 2015) skoncentrowała się na najintymniejszej części ludzkiego ciała – głowie. Poprzez ubranie jej w bieliznę a następnie rozebranie-striptiz, w symboliczny sposób pokazała nieuchwytność istnienia. W projekcie Changing room artystka kontynuuje ten wątek. Od zawsze fascynowały ją stare protezy – wzorując się na nich, stworzyła metaprotezy między innymi języka, głowy, brzucha czy miednicy, ukazując za ich pomocą problem imitacji na wielu poziomach.

Diana Grabowska tworzy także happeningi zaangażowane społecznie. W Galerii Promocyjnej zaprasza do warsztatów z wyszywania (Poniżej pasa, 2016), w których porusza problem dyskryminacji ze względu na płeć. Dokumentacja akcji, która odbędzie się w czasie trwania wystawy, będzie sukcesywnie pojawiała się na ścianach Galerii Promocyjnej. Wystawa powstała dzięki nagrodzie Inicjatywa ENTRY.

Tekst: Kaja Werbanowska

Diana Grabowska. Changing room
Od 4 do 29 stycznia 2017 roku
Galeria Promocyjna w Warszawie

Dodaj komentarz