Tym bożonarodzeniowym czasom

Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazało się kolejne dzieło angielskiego poety – W. H. Audena. W Tym czasom Boże Narodzenie zostaje wpisane w dwa konteksty: zarówno religijny, jak i historyczny.

W. H. Auden, „Tym czasom” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W. H. Auden, „Tym czasom” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Morze i zwierciadło oraz Tym czasom uznaje się za najwybitniejsze utwory angielskiego poety. Pierwszy z nich, pisany w czasie osobistego kryzysu, to poetycki komentarz do Burzy Szekspira, a zarazem artystyczny popis Audena, który pragnie „pokazać w dziele sztuki ograniczenia sztuki”. Drugi poemat to rozpisane na głosy oratorium (w pierwotnym zamyśle miało stanowić tekst do muzyki Benjamina Brittena), w którym Boże Narodzenie przedstawione zostaje jako niezwykłe wydarzenie w historii, a jednocześnie ukazane z perspektywy ponadczasowego doświadczenia człowieka wierzącego. Oba utwory łączy wirtuozerska gra formami wiersza i mistrzostwo języka. Książka oprócz angielskiego oryginału i doskonałego przekładu Stanisława Barańczaka zawiera również obszerny wstęp autorstwa najbardziej renomowanych badaczy dzieła Audena. Znaleźć w niej można także komentarz filologiczno-interpretacyjny przywołujący konteksty literackie, jak i zaplecze intelektualne, teologiczne i filozoficzne pisarza.

W. H. Auden – urodził się w roku 1907 w Yorku, zmarł w 1973 w Wiedniu. Studiował na uczelni w Oksfordzie. Przed wojną uczył w szkołach dla chłopców, wziął też udział w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie republikanów. W roku 1939 wyemigrował do USA, w 1946 przyjął amerykańskie obywatelstwo. Do Europy wrócił w roku 1948. Wykładał poezję na Uniwersytecie w Oksfordzie. Oprócz poezji pisał również dramaty, eseje, scenariusze i reportaże. W Polsce opublikowano m.in. tomy Ręka farbiarza i inne eseje, Liryki najpiękniejsze, 44 wiersze, W podziękowaniu za siedlisko.

W. H. Auden, Tym czasom. Dwa poematy
tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Premiera: 13 grudnia 2016 roku
słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz