Pomarańczarka w Kordegardzie

Od 14 grudnia 2016 roku do 19 stycznia 2017 roku odbywa się ekspozycja prac Aleksandra Gierymskiego, w ramach której pokazywane są trzy dzieła: Żydówka z pomarańczami, Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju oraz Chłopiec w słońcu. Prace wypożyczone zostały z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Aleksander Gierymski, „Żydówka z pomarańczami”, 1880-1881, Muzeum Narodowe w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Gierymski, „Żydówka z pomarańczami”, 1880-1881, Muzeum Narodowe w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Utracone – odzyskane: Aleksander Gierymski odbywa się w ramach cyklu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda. Projekt ma na celu przybliżenie sukcesów misji poszukiwania i odzyskiwania dóbr kultury rozproszonych i utraconych podczas II wojny światowej w wyniku grabieży oraz zniszczeń.

Działania restytucyjne prowadzone są przez Wydział Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku prac w ostatnich latach polskim zbiorom przywrócono wiele obiektów, wśród których znajdują się dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy.

Pierwszym pokazywanym dziełem prezentowanym w ramach cyklu ekspozycji Utracone-Odzyskane w Galerii Kordegarda był obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów, następnie prezentowano Murzynkę pędzla Anny Bilińskiej-Bohdanowicz.

Aleksander Gierymski – malarz, rysownik. Urodził się w Warszawie w 1850 r. Jego starszym bratem był słynny polski malarz Maksymilian Gierymski. Ewa Micke z Muzeum Narodowego w Warszawie pisała o artyście: „Jako jeden z nielicznych dziewiętnastowiecznych artystów polskich, przez całe życie pozostawał w centrum zagadnień nurtujących ówczesną sztukę europejską. Niedoceniany w polskim środowisku artystycznym, dziesiątki lat spędził za granicą – w Monachium, Rzymie i Paryżu. Często podejmował podróże w poszukiwaniu nowych wrażeń, nowych impulsów twórczych”. Twórca zmarł w Rzymie w 1901 r.

Utracone – odzyskane: Aleksander Gierymski 
Od 14 grudnia 2016 roku do 19 stycznia 2017 roku
Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz