Genesis – najnowsza instalacja Aliny Bloch

Od 3 stycznia w Galerii Lufcik w Warszawie prezentowana będzie wystawa Aliny Bloch. W Genesis autorka barwami, światłem, kształtami i symbolami stara się nawiązać do treści Księgi Rodzaju.

Alina Bloch, „Genesis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Bloch, „Genesis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przestrzeń wystawy Genesis przemawia językiem barw, symboli, świateł i kształtów przenosząc widza w świat wyobraźni. Błękit symbolizuje to, co wykracza poza zmysłowe poznanie. Czerwień jest symbolem ciała ludzkiego, energii, odwagi, wigoru, namiętności, szczęścia, zdrowia i choroby. Przypomina, że zerwanie zakazanego owocu sprowadziło na ludzi śmierć, a więc niejako po popełnieniu grzechu, pojawiają się starość i lęk przed śmiercią. Z kolei błękit, kolor boskości niebiańskiej, daje nadzieję na spokój. Jest kolorem nieskończoności i ogromu przestrzeni. Malarstwo służy tutaj jako medium do realizacji zjawiska percepcji zmysłowej w drodze do samopoznania.

Ingerowanie delikatnością struktury instalacji w brutalną rzeczywistość codzienności to próba odpowiedzi na wyzwania współczesności. Poszukiwania opierają się na zadawaniu pytań dotyczących podstawowych doświadczeń ludzkiej egzystencji w kontekście działań społeczeństwa konsumpcyjnego i nadmiernej industrializacji. Jedwabne tafle odnoszące się do wersetów biblijnej Księgi Rodzaju tworzą ciszę i atmosferę skupienia. Obrazy przedstawiają symbole Absolutu i doskonałości; zawieszone blisko siebie elementy pokazują motyw, wyłaniający się jakby z głębi, mroku i chaosu.

Alina Bloch – w 1981 roku z wyróżnieniem rektorskim ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwo studiowała u prof. Jana Lisa, a tkaninę artystyczną u prof. Wojciecha Sadleya. We wrześniu 2010 otrzymała stopień doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego. W 2007 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2009 i 2011 stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa na projekty realizowane w przestrzeni publicznej miasta. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: 5 Międzynarodowe Biennale Akwareli w Mexico City (2002), w cyklicznej wystawie Warszawa w Wilnie (2004), Warszawa w Kijowie (2004), Warszawa w Ułan Bator (2005), Warszawa w Sofii (2006), Warszawa w Berlinie (2006), Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi (2010,2016). Zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem olejnym. Realizuje malarskie instalacje w przestrzeni publicznej.

Alina Bloch, Genesis
od 3 do 20 stycznia 2017 roku
Galeria Lufcik, Warszawa

Dodaj komentarz