Podróż po dwudziestowiecznej Portugalii

Już wkrótce nakładem wydawnictwa Albatros ukaże się najnowsza powieść Yanna Martela, autora Życia Pi. Wysokie góry Portugalii  to historia trzech mężczyzn, którzy mimo dzielącego ich czasu współtworzą swoje losy.

Yann Martel, „Wysokie góry Portugalii” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Yann Martel, „Wysokie góry Portugalii” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Lizbona, rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu.

Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, wplątuje się w dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się być konsekwencjami poszukiwań Tomása sprzed lat.

Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie po śmierci ukochanej żony, znajduje schronienie w wiosce na północy Portugalii. Zjawia się tam z niezwykłym towarzyszem – szympansem. Trwające blisko sto lat poszukiwania nareszcie zmierzają ku końcowi.

Yann Martel w swojej najnowszej, długo wyczekiwanej książce stara się pisać o sprawach ostatecznych z odpowiednią dawką humoru. Co istotne, autor po raz kolejny decyduje się na porzucenie antropocentrycznej optyki – nie zabraknie w Wysokich górach Portugalii pisania o zwierzętach, ponieważ: „nie jesteśmy upadłymi aniołami, lecz małpami, które się wzniosły”.

Yann Martel, Wysokie góry Portugalii
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Premiera: 11 stycznia 2016
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz