• 2016-12-29

Toni Erdmann robi furorę na festiwalach

Niekwestionowanym triumfatorem tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych okazał się film Toni Erdmann oraz jego reżyserka i scenarzystka Maren Ade. Nominowany w 5 kategoriach film zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor).

„Toni Erdmann”, reż. Maren Ade (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Toni Erdmann”, reż. Maren Ade (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Toni Erdmann robi furorę na wszystkich festiwalach, na których się pojawi: od Cannes po Toronto. Zachwycają się nim również amerykańscy krytycy, co dobrze filmowi wróży w oskarowym wyścigu (film jest niemieckim kandydatem do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny). Maren Ade jest pierwszą kobietą-reżyserką w 29-letniej historii Europejskich Oskarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

Toni Erdmann to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

Toni Erdmann, reż. Maren Ade
Obsada: Sandra Hüller, Peter Simonischek
Dystrybutor: Gutek Film
W kinach od 27 stycznia 2017 roku

Dodaj komentarz