Simona Kossak i jej leśne spacery

Już 11 stycznia ukaże się kolejna książka Simony Kossak. W O ziołach i zwierzętach opisuje rośliny i zwierzęta, które mimo swojej niepozorności mają ogromny wpływ na codzienne życie każdego człowieka.

Simona Kossak, „O ziołach i zwierzętach” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Simona Kossak, „O ziołach i zwierzętach” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Simonę Kossak nazywano wiedźmą, bo rozmawiała ze zwierzętami i miała reagującego na jej komendy kruka, który terroryzował okolicznych mieszkańców, szczególnie rowerzystów. Walczyła z bezsensowną wycinką drzew i niszczeniem Puszczy Białowskiej, ratowała dzikie zwierzęta. Z równą troskliwością i uczuciem pochylała się nie tylko nad dużym ssakiem, ale i nad dzięciołem, ryjówką czy chrząszczem. Swojej miłości do przyrody dała wyraz w pięknych opowieściach, które oczarują nie tylko pasjonatów natury.

O ziołach i zwierzętach to książka, w której Simona Kossak po raz kolejny pokazała swoją niezwykłą wrażliwość, ujawniającą się w szczególnym widzeniu świata. To cudowny zielnik pełen rycin i ilustracji, opisujący tylko z pozoru banalne rośliny, takie jak bratki, tatarak czy rumianek; małe zwierzęta, na które na co dzień nie zwracamy uwagi – ropuchy, krety czy motyle, ale także majestatycznych mieszkańców lasu: jelenie, sarny, łosie i rysie. Aby czytać tę książkę, nie trzeba mieć biologicznego wykształcenia i naukowego przygotowania. Wystarczy ciekawość świata i wrażliwość na piękno natury.

Simona Kossak (1943–2007) – była biologiem, leśnikiem, profesorem, popularyzatorką nauki. Znana była z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki: Opowiadania o ziołach i zwierzętach, Wilk – zabójca zwierząt gospodarskich? i Saga Puszczy Białowieskiej. Radio Gdańsk za popularyzowanie wiedzy przyrodniczej na antenie radiowej przyznało jej nagrodę „Osobowość Radiowa Roku 2003”. W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 2000 została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Simona Kossak, O ziołach i zwierzętach
Premiera: 11 stycznia 2016 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz