• 2016-12-29

Premiera dramatu Dziecko Ingi Iwasiów

Debiut dramaturgiczny Ingi Iwasiów – szczecińskiej pisarki, nominowanej do Nagrody Nike, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Dziecko", reż. Martyna Łyko (źródło: materiały prasowe teatru)

„Dziecko", reż. Martyna Łyko (źródło: materiały prasowe teatru)

Główni bohaterowie dramatu Iwasiów jest Marta i Marek – para starająca się o dziecko. Kiedy naturalne metody zawodzą szukają pomocy w poradniach. Do intymnego świata dwojga ludzi wkraczają „zastępcze macice” – instytucje i ich pracownicy.

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Realizatorzy:

Reżyseria: Martyna Łyko
Scenografia/kostiumy: Mikołaj Małek
Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
Muzyka: David Kollar
Wideo: Piotr Nykowski
Asystent reżysera: Michał Lewandowski

Występują:

  • Marta – Ewa Sobczak
  • Marek – Michał Lewandowski
  • Pielęgniarka/Terapeutka/Matka adopcyjna – Iwona Kowalska
  • Mężczyzna IV/Pijak – Marian Dworakowski
  • Mężczyzna II i III/Misiek/Dziecko/Ojciec adopcyjny – Przemysław Walich
  • Mężczyzna I/Kolega/Gość – Paweł Adamski
  • Starsza Kobieta/Urzędniczka II/Dziennikarka – Krystyna Maksymowicz
  • Urzędniczka/Kobieta I – Adrianna Janowska-Moniuszko

Inga Iwasiów (ur. w 1963 w Szczecinie) – pisarka, krytyczka literacka, profesor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim, w latach 1999-2012 redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Jest jedną z najbardziej znanych w Polsce badaczek posługujących się krytyką feministyczną i gender studies. Jako beletrystka Iwasiów debiutowała w 1998 tomem prozy Miasto-ja-miasto. Największy sukces przyniosła autorce wydana w 2008 powieść Bambino. Krótko po wydaniu książka otrzymała szereg nominacji i nagród w najważniejszych literackich konkursach w Polsce (Nike, Nagroda Miasta Gdynia, Cogito, Angelus).

Martyna Łyko (ur. w 1988 r. w Krakowie) – reżyserka teatralna i operowa. Stypendystka Rady Regionalnej Burgundii, studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie, gdzie w 2012 otrzymała dyplom z reżyserii, realizując prapremierę opery No Exit A. Voresa, nawiązującą do estetyki postinternetowej i mappingu. Do wybranych realizacji należą londyńskie: Woyzeck G. Büchnera, Adult World na motywach opowiadań D.F. Wallace’a oraz adaptacja dramatu Witkacego μητέρα/Matka na Φεστιβάλ Ναυπλίου – Nafplion Festival w Grecji. W Polsce debiutowała w rzeszowskim teatrze im. Wandy Siemaszkowej spektaklem Coś w rodzaju miłości A. Millera.

Inga Iwasiów, Dziecko
Premiera: 6 stycznia 2017 roku, godz. 19.30
Teatr Współczesny w Szczecinie
Mała Scena Malarnia

Dodaj komentarz