• 2016-12-29

Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni oglądać można dzieła jednego z najlepszych fotografów architektury. Czesław Olszewski fotografował architekturę od lat 20. XX wieku, publikując swoje zdjęcia w najważniejszych polskich czasopismach z dziedziny architektury i sztuki: „Architekturze i Budownictwie” oraz ekskluzywnym magazynie „Arkady”. Dzięki temu jego fotografie współkształtowały wyobrażenie odbiorców na temat nowoczesnej architektury.

Ciechocinek, fot. Czesław Olszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ciechocinek, fot. Czesław Olszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczęśliwie ocalały z wojny zespół negatywów i pozytywów Olszewskiego przechowywany w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie liczy ogółem 6741 wielkoformatowych negatywów, około pięć tysięcy prac to zdjęcia architektury. Z tego zbioru pochodzi 50 eksponowanych fotografii, podzielonych na trzy grupy: Gdynię, Warszawę i Ciechocinek. W każdej z nich znaleźć można dokumentację znakomitych obiektów architektonicznych, będących symbolem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się państwa. To właśnie prace Olszewskiego najlepiej oddają charakter epoki, oraz tzw. „stylu międzynarodowego”, tworzonego przez generację wybitnych architektów, przyczyniając się jednocześnie do estetyzacji modernistycznej architektury.

Gdynia, fot. Czesław Olszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia, fot. Czesław Olszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie fotografie Czesława Olszewskiego pokazywane są w dużym formacie, nieretuszowane i niekadrowane, dzięki czemu ujawnia się ich magia i zmysłowa uroda. Pozbawione pretensjonalności, oszczędne, perfekcyjnie zakomponowane wizerunki klarownych brył z ich wyrafinowaną nowoczesną elegancją dowodzą wyjątkowego talentu ich autora.

Warszawa, fot. Czesław Olszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa, fot. Czesław Olszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Olszewski (1894–1969) – fotografią zajmował się od lat dwudziestych XX w. Interesowały go głównie architektura i pejzaż. W roku 1937 otrzymał nagrodę w konkursie fotograficznym Piękno Warszawy. Rok później w związku z wystawą w Muzeum Narodowym Warszawa Wczoraj, Dziś i Jutro wykonał opracowane własną techniką przeźrocza plastyczne, będąc tym samym prekursorem technik trójwymiarowych. Dokumentował eksponaty na Wystawach Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Zaprzyjaźniony z licznymi artystami fotografował ich prace do katalogów i artykułów. W czasie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zafascynowany twórczością rysunkową architekta-wizjonera Stanisława Nowakowskiego reprodukował jego rysunki i fantazje architektoniczne. Olszewski fotografował do końca życia. Z powojennego dorobku warto wymienić serie prac poświęconych: zabytkom Tarnowa, ruiny i odbudowa Warszawy (we współpracy z tygodnikiem „Stolica”), Wystawę Ziem Odzyskanych we Wrocławiu, ilustracje do książek Sztuka Sakralna w Polsce i Władysława Tatarkiewicza Łazienki, opracowanie cyklu Wojna Artura Grottgera, a także dalsze prace nad spuścizną Nowakowskiego. Jako miłośnik muzyki i skrzypek pracował również nad atlasem instrumentów muzycznych.

Sztuka Patrzenia – architektura w fotografii Czesława Olszewskiego
od 10 listopada 2016 roku do 26 lutego 2017 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz