Kto widział… modernizm – ilustrowana mapa

Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki stowarzyszeniu Pakt powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci.

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

W październiku 2016 odbyły się dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat, które miały na celu przybliżenie najmłodszym wrocławskiej architektury modernistycznej. Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Ekscytującą podróż po mieście poprzedził wykład, w trakcie którego w przystępnej formie zaprezentowane zostały dzieje architektury Wrocławia oraz miejskie style życia w poszczególnych epokach historycznych. W towarzystwie Kuny-Przewodniczki dzieci obejrzały m.in. Aptekę Pod Murzynem i dom towarowy Kameleon. Podczas warsztatów, które odbyły się następnego dnia, uczestnicy tworzyli makiety budynków, umieszczonych następnie na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele obiektów takich jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma czy Trzonolinowiec. W ten sposób udało się rozbudzić zainteresowanie dzieci architekturą modernistyczną oraz otaczającą ją przestrzenią.

Efektem końcowym projektu jest ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej. Dzięki niej, dzieci i dorośli wspólnie mogą odkryć najbardziej reprezentatywne budynki modernistyczne. Mapa może być także doskonałą inspiracją dla nauczycieli oraz pracowników instytucji kulturalnych – z pewnością ułatwi ona prace nad scenariuszami zajęć dotyczącymi wrocławskiego modernizmu.

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy
Stowarzyszenie Pakt to grupa ludzi, których połączył Wrocław. Starają się edukować zmieniając miasto w przestrzeń interakcji z żywą kulturą i sztuką. Wyznają zasadę według której lepiej wykonać najdrobniejszy krok niż stać w miejscu. Pakt tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser, Mateusz Stefaniak i Tomasz Nowak.

Kto widział… modernizm
Stowarzyszenie Pakt
Wrocław

Dodaj komentarz