Kto widział… modernizm – ilustrowana mapa

Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki stowarzyszeniu Pakt powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci.

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

W październiku 2016 odbyły się dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat, które miały na celu przybliżenie najmłodszym wrocławskiej architektury modernistycznej. Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Ekscytującą podróż po mieście poprzedził wykład, w trakcie którego w przystępnej formie zaprezentowane zostały dzieje architektury Wrocławia oraz miejskie style życia w poszczególnych epokach historycznych. W towarzystwie Kuny-Przewodniczki dzieci obejrzały m.in. Aptekę Pod Murzynem i dom towarowy Kameleon. Podczas warsztatów, które odbyły się następnego dnia, uczestnicy tworzyli makiety budynków, umieszczonych następnie na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele obiektów takich jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma czy Trzonolinowiec. W ten sposób udało się rozbudzić zainteresowanie dzieci architekturą modernistyczną oraz otaczającą ją przestrzenią.

Efektem końcowym projektu jest ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej. Dzięki niej, dzieci i dorośli wspólnie mogą odkryć najbardziej reprezentatywne budynki modernistyczne. Mapa może być także doskonałą inspiracją dla nauczycieli oraz pracowników instytucji kulturalnych – z pewnością ułatwi ona prace nad scenariuszami zajęć dotyczącymi wrocławskiego modernizmu.

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kto widział... modernizm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy
Stowarzyszenie Pakt to grupa ludzi, których połączył Wrocław. Starają się edukować zmieniając miasto w przestrzeń interakcji z żywą kulturą i sztuką. Wyznają zasadę według której lepiej wykonać najdrobniejszy krok niż stać w miejscu. Pakt tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser, Mateusz Stefaniak i Tomasz Nowak.

Kto widział… modernizm
Stowarzyszenie Pakt
Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR