• 2016-12-27

Zmarł George Michael – Brytyjski artysta miał 53 lata

25 grudnia pożegnaliśmy George’a Michaela – brytyjskiego piosenkarza, producenta muzycznego oraz kompozytora muzyki pop i soul pochodzenia greckiego. Artysta miał 53 lata i zmarł z powodu niewydolności serca.

George Michael (źródło: Wikimedia Commons)

George Michael (źródło: Wikimedia Commons)

George Michael przyszedł na świat w East Finchley, w London Borough of Barnet jako najmłodsze dziecko w rodzinie greckiego emigranta z Cypru Kyriacosa Panayiotou, restauratora, który przybył do Anglii w latach 50. XX wieku oraz rodowitej Angielki – tancerki Lesley Angold. Większość swojego dzieciństwa spędził w Kingsbury, w północno-zachodnim Londynie. Gdy był nastolatkiem, jego rodzina przeniosła się do Radlett w Hertfordshire. Tam uczęszczał do Bushey Meads School, gdzie zaprzyjaźnił się z Andrew Ridgeleyem. Obaj mieli podobne ambicje i plany dotyczące kariery muzycznej. Z innym bliskim przyjacielem, Davidem Austinem, uciekał z lekcji w piątkowe poranki, żeby zarobić na nocne wypady do klubów, grając i śpiewając na stacji londyńskiego metra, m.in. utwory takie jak 39 grupy Queen.

W 1979 roku razem z Ridgeleyem, Davidem Austinem i jego bratem Paulem stworzyli zespół ska The Executive. Formacja nie odniosła większego sukcesu. W wieku 17 lat  zdecydował, że nie pójdzie na studia – chciał śpiewać. Decyzji tej nie pochwalali jego rodzice – zwłaszcza ojciec. Artysta pracował w tym czasie w jego restauracji przy zmywaniu naczyń. Pracował też jako DJ w restauracji i jako bileter w kinie, pisał również piosenki i razem z Ridgeleyem marzył o karierze muzycznej. To właśnie wtedy powstał największy przebój George’a Michaela, Careless Whisper. W 1981 Michael i Ridgeley stworzyli duet Wham! Pierwszy kontrakt podpisali w 1982 roku z małą wytwórnią Innervision. Debiutancki singel zatytułowany Wham! Rap nie odniósł wielkiego sukcesu, za to kolejny singel Young Guns stał się prawdziwym hitem, głównie dzięki występowi w programie Top of the Pops. Wkrótce ukazał się singel Club Tropicana, a pierwszy album Wham!, zatytułowany Fantastic, rozchodził się w wysokim nakładzie.

Kolejny rok, 1984, przyniósł album Make it Big, ze słynnymi przebojami Wake Me Up Before You Go-Go i Careless Whisper (wydany jako solowy singel George’a Michaela). Za tę drugą piosenkę w wieku 21 lat artysta otrzymał jako najmłodszy kompozytor nagrodę Ivor Novello Songwriter Award. Przez kolejne dwa lata utwory zespołu Wham! podbijały listy przebojów na całym świecie, głównie dzięki udanemu tournée w USA i bardzo nagłośnionym koncertom w Chinach. Jednak mimo sukcesów, w 1986 Michael i Ridgeley postanowili rozwiązać duet. Ostatni koncert The Final, który odbył się 28 czerwca 1986 na Wembley Stadium, stanowił symboliczny koniec wspólnej kariery obu wokalistów. Michael rozpoczął solową karierę, a Ridgeley założył rodzinę.

George Michael rozpoczął swoją solową karierę od przeboju I Knew You Were Waiting w duecie z Arethą Franklin. Następnie zaszokował publiczność piosenką i teledyskiem I Want Your Sex, promującym pierwszy solowy album, Faith, wydany w 1987 roku. Rozgłośnie radiowe zakazały emitowania utworu przed godz. 22.00, ale nie przeszkodziło to, aby stał się on wielkim przebojem. Płyta Faith została zasypana nagrodami i przyniosła artyście jeszcze większą sławę. W 1990 roku ukazała się płyta Listen Without Prejudice Vol. 1, promowana przez singel Freedom! ’90. W 1991 roku wokalista odebrał kolejną Grammy, tym razem za Freedom! ’90 i rozpoczął trasę koncertową nazwaną Cover to Cover. Podczas koncertu Rock in Rio Michael poznał swoją pierwszą wielką miłość, brazylijskiego projektanta Anselmo Feleppę.

W 1992 roku wydany został singel Too Funky. Wówczas Michael wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert w hołdzie dla zmarłego frontmana grupy Queen – Freddiego Mercurego. Niedługo później partner wokalisty odkrył, że jest nosicielem wirusa HIV i w 1993 roku umarł na udar mózgu, pozostawiając artystę w żałobie. Do muzyki powrócił dopiero w roku 1996. Wówczas powstała jazzowa płyta Older. Wokalista ponownie zmienił wizerunek: nosił bardzo krótkie włosy i bródkę. W 1998 roku Michael wydał singel Outside, który jest jego ironiczną odpowiedzią na skandal, który miał miejsce po przyłapaniu go w miejscu publicznym na „czynach lubieżnych” z innym mężczyzną. Wydarzenie to zmusiło go do publicznego przyznania się do swojej orientacji. Outside i A Moment with You, żartobliwy utwór dedykowany policjantowi, który go aresztował, ukazały się się na dwupłytowym albumie Ladies & Gentleman, będącym zbiorem jego największych przebojów tanecznych i ballad.

W 1999 roku Michael wydał płytę Songs from the Last Century, najbardziej nietypowy album w swojej dyskografii. Płyta składała się wyłącznie z coverów, jak Roxanne Stinga, Miss Sarajevo U2 oraz piosenek z lat 30., 40. i 50. Cały album jest utrzymany w atmosferze swingu i jazzu.

Kolejne lata Michael spędził w studiu, pracując nad kolejnym albumem. W tym czasie ukazały się zaledwie trzy single. Pierwszym z nich był duet z Whitney Houston If I Told You That, wydany w czerwcu 2000 roku. W marcu 2002 roku ukazał się singel Freeek!. Piosenka, ze względu na swój tekst i wideoklip (jeden z najdroższych w historii popu), wywołała wiele kontrowersji. Freeek! miała być być satyrą na współczesną, przepełnioną seksem kulturę. W tym samym roku Michael zaangażował się w kontrowersyjną dysputę na temat udziału Wielkiej Brytanii w wojnie w Iraku. W lipcu ukazał się singel Shoot the Dog, gdzie sparodiowani zostali brytyjski premier Tony Blair i ówczesny prezydent USA, George W. Bush.

2004 rok przyniósł długo oczekiwany autorski album George’a Michaela Patience. Płyta pełna jest bardzo osobistych piosenek, będących zapisem głębokich przeżyć i przemyśleń artysty, jak również utworów będących komentarzem do bolączek współczesnego świata. Jednocześnie Michael ogłosił, że po wydaniu następnego albumu ma zamiar wycofać się z show-businessu i publikować swoje utwory w sieci, udostępniając je swoim fanom za darmo lub za dobrowolny datek na cele charytatywne.

George Michael
1963–2016

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR