• 2016-12-27

Zmarł George Michael – Brytyjski artysta miał 53 lata

25 grudnia pożegnaliśmy George’a Michaela – brytyjskiego piosenkarza, producenta muzycznego oraz kompozytora muzyki pop i soul pochodzenia greckiego. Artysta miał 53 lata i zmarł z powodu niewydolności serca.

George Michael (źródło: Wikimedia Commons)

George Michael (źródło: Wikimedia Commons)

George Michael przyszedł na świat w East Finchley, w London Borough of Barnet jako najmłodsze dziecko w rodzinie greckiego emigranta z Cypru Kyriacosa Panayiotou, restauratora, który przybył do Anglii w latach 50. XX wieku oraz rodowitej Angielki – tancerki Lesley Angold. Większość swojego dzieciństwa spędził w Kingsbury, w północno-zachodnim Londynie. Gdy był nastolatkiem, jego rodzina przeniosła się do Radlett w Hertfordshire. Tam uczęszczał do Bushey Meads School, gdzie zaprzyjaźnił się z Andrew Ridgeleyem. Obaj mieli podobne ambicje i plany dotyczące kariery muzycznej. Z innym bliskim przyjacielem, Davidem Austinem, uciekał z lekcji w piątkowe poranki, żeby zarobić na nocne wypady do klubów, grając i śpiewając na stacji londyńskiego metra, m.in. utwory takie jak 39 grupy Queen.

W 1979 roku razem z Ridgeleyem, Davidem Austinem i jego bratem Paulem stworzyli zespół ska The Executive. Formacja nie odniosła większego sukcesu. W wieku 17 lat  zdecydował, że nie pójdzie na studia – chciał śpiewać. Decyzji tej nie pochwalali jego rodzice – zwłaszcza ojciec. Artysta pracował w tym czasie w jego restauracji przy zmywaniu naczyń. Pracował też jako DJ w restauracji i jako bileter w kinie, pisał również piosenki i razem z Ridgeleyem marzył o karierze muzycznej. To właśnie wtedy powstał największy przebój George’a Michaela, Careless Whisper. W 1981 Michael i Ridgeley stworzyli duet Wham! Pierwszy kontrakt podpisali w 1982 roku z małą wytwórnią Innervision. Debiutancki singel zatytułowany Wham! Rap nie odniósł wielkiego sukcesu, za to kolejny singel Young Guns stał się prawdziwym hitem, głównie dzięki występowi w programie Top of the Pops. Wkrótce ukazał się singel Club Tropicana, a pierwszy album Wham!, zatytułowany Fantastic, rozchodził się w wysokim nakładzie.

Kolejny rok, 1984, przyniósł album Make it Big, ze słynnymi przebojami Wake Me Up Before You Go-Go i Careless Whisper (wydany jako solowy singel George’a Michaela). Za tę drugą piosenkę w wieku 21 lat artysta otrzymał jako najmłodszy kompozytor nagrodę Ivor Novello Songwriter Award. Przez kolejne dwa lata utwory zespołu Wham! podbijały listy przebojów na całym świecie, głównie dzięki udanemu tournée w USA i bardzo nagłośnionym koncertom w Chinach. Jednak mimo sukcesów, w 1986 Michael i Ridgeley postanowili rozwiązać duet. Ostatni koncert The Final, który odbył się 28 czerwca 1986 na Wembley Stadium, stanowił symboliczny koniec wspólnej kariery obu wokalistów. Michael rozpoczął solową karierę, a Ridgeley założył rodzinę.

George Michael rozpoczął swoją solową karierę od przeboju I Knew You Were Waiting w duecie z Arethą Franklin. Następnie zaszokował publiczność piosenką i teledyskiem I Want Your Sex, promującym pierwszy solowy album, Faith, wydany w 1987 roku. Rozgłośnie radiowe zakazały emitowania utworu przed godz. 22.00, ale nie przeszkodziło to, aby stał się on wielkim przebojem. Płyta Faith została zasypana nagrodami i przyniosła artyście jeszcze większą sławę. W 1990 roku ukazała się płyta Listen Without Prejudice Vol. 1, promowana przez singel Freedom! ’90. W 1991 roku wokalista odebrał kolejną Grammy, tym razem za Freedom! ’90 i rozpoczął trasę koncertową nazwaną Cover to Cover. Podczas koncertu Rock in Rio Michael poznał swoją pierwszą wielką miłość, brazylijskiego projektanta Anselmo Feleppę.

W 1992 roku wydany został singel Too Funky. Wówczas Michael wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert w hołdzie dla zmarłego frontmana grupy Queen – Freddiego Mercurego. Niedługo później partner wokalisty odkrył, że jest nosicielem wirusa HIV i w 1993 roku umarł na udar mózgu, pozostawiając artystę w żałobie. Do muzyki powrócił dopiero w roku 1996. Wówczas powstała jazzowa płyta Older. Wokalista ponownie zmienił wizerunek: nosił bardzo krótkie włosy i bródkę. W 1998 roku Michael wydał singel Outside, który jest jego ironiczną odpowiedzią na skandal, który miał miejsce po przyłapaniu go w miejscu publicznym na „czynach lubieżnych” z innym mężczyzną. Wydarzenie to zmusiło go do publicznego przyznania się do swojej orientacji. Outside i A Moment with You, żartobliwy utwór dedykowany policjantowi, który go aresztował, ukazały się się na dwupłytowym albumie Ladies & Gentleman, będącym zbiorem jego największych przebojów tanecznych i ballad.

W 1999 roku Michael wydał płytę Songs from the Last Century, najbardziej nietypowy album w swojej dyskografii. Płyta składała się wyłącznie z coverów, jak Roxanne Stinga, Miss Sarajevo U2 oraz piosenek z lat 30., 40. i 50. Cały album jest utrzymany w atmosferze swingu i jazzu.

Kolejne lata Michael spędził w studiu, pracując nad kolejnym albumem. W tym czasie ukazały się zaledwie trzy single. Pierwszym z nich był duet z Whitney Houston If I Told You That, wydany w czerwcu 2000 roku. W marcu 2002 roku ukazał się singel Freeek!. Piosenka, ze względu na swój tekst i wideoklip (jeden z najdroższych w historii popu), wywołała wiele kontrowersji. Freeek! miała być być satyrą na współczesną, przepełnioną seksem kulturę. W tym samym roku Michael zaangażował się w kontrowersyjną dysputę na temat udziału Wielkiej Brytanii w wojnie w Iraku. W lipcu ukazał się singel Shoot the Dog, gdzie sparodiowani zostali brytyjski premier Tony Blair i ówczesny prezydent USA, George W. Bush.

2004 rok przyniósł długo oczekiwany autorski album George’a Michaela Patience. Płyta pełna jest bardzo osobistych piosenek, będących zapisem głębokich przeżyć i przemyśleń artysty, jak również utworów będących komentarzem do bolączek współczesnego świata. Jednocześnie Michael ogłosił, że po wydaniu następnego albumu ma zamiar wycofać się z show-businessu i publikować swoje utwory w sieci, udostępniając je swoim fanom za darmo lub za dobrowolny datek na cele charytatywne.

George Michael
1963–2016

Dodaj komentarz