Danilo Kiš, Psalm 44

Psalm 44 to debiutancka powieść jednego z największych prozaików XX wieku – Danilo Kiša. To książka porażająca i subtelna, jakby serbski pisarz chciał udowodnić, że nawet w miejscu, nad którym nie znikał cień śmierci, jest miejsce na poezję.

Danilo Kiš, „Psalm 44” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Danilo Kiš, „Psalm 44” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Danilo Kiš napisał o Auschwitz, gdzie zginął jego ojciec, mając zaledwie dwadzieścia pięć lat. Opowieść o życiu i ucieczce nastoletniej Marii z obozu koncentracyjnego przypomina nie tylko o piekle wojny, ale też o tym, jak bliskie są związki Erosa i Tanatosa. Biblijny Psalm 44 jest lamentacją, ale książce Kiša daleko od jej stylu. To surowy i czuły zarazem reportaż z końca świata, który się nie odbył, i kamień milowy w pisarstwie serbskiego pisarza.

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto czuje jak narasta ponownie na świecie atmosfera nienawiści i wykluczenia, każdy kto odczuwa powracającą grozę, ale i każdy, kto wciąż nie pojmuje w jaki sposób rodzi się nienawiść, a także w jaki sposób nienawiść jest odgórnie tworzona, karmiona i wypuszczana na wolność. Książka mówiąca jeszcze całkiem niedawno o minionych koszmarach dziś brzmi przerażająco aktualnie. – powiedział o Psalmie 44 Krzysztof Varga

Danilo Kiš – urodził się w 1935 roku w Suboticy, zmarł w 1989 w Paryżu. Był prozaikiem, poetą, eseistą i tłumaczem. Studiował literaturę na Uniwersytecie Belgradzkim. Był członkiem Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności, autorem licznych przekładów poezji francuskiej, rosyjskiej i węgierskiej, laureatem licznych krajowych i międzynarodowych nagród literackich.

Danilo Kiš, Psalm 44
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
tłumaczenie: Danuta Cirlić-Straszyńska
Premiera: 20 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz