Znamy laureatów konkursu Małopolskiej Nagrody Filmowej

Tatuaże, Helena, Dama Pik oraz Studium chaosu czyli traktat o Krzysztofie Niemczyku – oto zwycięskie scenariusze w tegorocznym konkursie Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa.

 „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz nagród głównych, Jury dziewiątej edycji konkursu przyznało także dwa specjalne wyróżnienia za scenariusze: Podboye i Listonosz. Łączna pula nagród to 105 tysięcy złotych za najlepsze scenariusze filmowe związane z Małopolską.

Konkurs Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa odbył się już po raz dziewiąty. Tegorocznych zwycięzców wskazało Jury, w którym zasiedli: Jerzy Stuhr – aktor, reżyser oraz profesor akademicki; Maria Malatyńska – publicystka, krytyk filmowy, wykładowczyni; Olga Tokarczuk – psycholog, pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Jerzy Kapuściński – redaktor telewizyjny i producent filmowy.

Najlepszy dokument został wybrany jednogłośnie. Pierwszą nagrodę i 20 tys. zł zdobyli Magdalena Huesckel Śliwińska i Tomasz Śliwiński za scenariusz Studium chaosu czyli traktat o Krzysztofie Niemczyku. Trudniejszy wybór mieli jurorzy w kategorii scenariusz filmu fabularnego. Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Wanicka ze scenariuszem Tatuaże, który został pozytywnie oceniony przez wszystkich jurorów. Nagrodą główną było 40 tys. zł. Nagrody pieniężne dla zdobywców pierwszego miejsca w obu kategoriach pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego. Komisja konkursowa przyznała także drugie miejsce i 30 tys. zł z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Otrzymała je Katarzyna Elżbieta Latos za scenariusz Helena. Trzecią nagrodę i 15 tys. zł z budżetu Krakowskiego Biura Festiwalowego odebrał Tomasz Klimala za tekst Dama Pik. Jury w tym roku przyznało także dwa wyróżnienia specjalne. Otrzymali je: Paulina Jarząbek za scenariusz Podboye oraz Tomasz Kamiński autor scenariusza Listonosz.

Już od dziewięciu lat Samorząd Województwa Małopolskiego razem z profesjonalnymi partnerami: Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Telewizją Polską Oddział Terenowy w Krakowie, poszukuje utalentowanych autorów którzy maja motywację, pomysły i potrafią zainteresować ciekawymi dialogami – czyli pisać scenariusze przyszłych filmów. Udaje się to z powodzeniem. Każdego roku dwie komisje, w tym wybitni twórcy filmowi, czytają dziesiątki nowych nadesłanych do konkursu scenariuszy. To zarówno fabuły, jak i cenne dokumenty. W tym roku zgłoszono łącznie 60 scenariuszy, w tym 45 scenariuszy filmów fabularnych i 15 scenariuszy filmów dokumentalnych. Jeden scenariusz wpłynął po terminie i został odrzucony ze względów formalnych. Zatem do drugiego etapu konkursu, tj. do oceny Jury, Komisja Selekcyjna zakwalifikowała 12 scenariuszy filmów fabularnych oraz 4 scenariusze filmów dokumentalnych.

Już dziś organizatorzy zachęcają do udziału w kolejnej, jubileuszowej dziesiątej edycji konkursu na najlepsze scenariusze filmowe Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa. Istotą zgłoszenia scenariusza jest niezmiennie jego związek z Małopolską poprzez tematykę nadesłanej pracy. Nagroda dla najlepszych scenariuszy ma przyczynić się do uaktywnienia środowisk twórczych oraz docenienia i nagrodzenia oryginalnego, filmowego sposobu widzenia Małopolski – historii, ludzi, miejsc.

Ogłoszenie laureatów konkursu Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowe
20 grudnia 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz