Niecodzienna akcja w Muzeum Współczesnym Wrocław

Pod koniec stycznia 2017 w Muzeum Współczesnym Wrocław zostanie otwarta wystawa rzeźb sir Tony’ego Cragga, której kuratorką jest Eulalia Domanowska – dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na otwarciu będzie obecny sam artysta. Tymczasem od początku grudnia na budynku Muzeum można zobaczyć jedną z prac artysty.

Rzeźba Tony'ego Cragga montowana na dachu MWW (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeźba Tony'ego Cragga montowana na dachu MWW (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu najbliższych tygodni do Wrocławia zjadą prace Cragga, które prezentowane będą we wnętrzach schronu przy pl. Strzegomskim (w tymczasowej siedzibie MWW), a trzy z nich na muzealnym tarasie. 8 grudnia, pod czujnym okiem Johna McCormacka – asystenta artysty, na dach MWW została wciągnięta dźwigiem i zainstalowana pierwsza z prac – ponad trzymetrowa, tonowa rzeźba z brązu Ever After (2006). Rzeźba stanęła na dwustukilogramowym postumencie.

Tony Cragg  (1949) – to jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, wraz z kilkoma innymi brytyjskimi artystami, takimi jak Antony Gormley, Anish Kapoor czy Mark Wallinger, współtworzy potęgę współczesnej rzeźby angielskiej. Jego dzieła znajdują się w muzeach, prywatnych kolekcjach, na placach miast i w słynnych parkach rzeźby. Sztuka Tony’ego Cragga została szybko zauważona i doceniona przez świat artystyczny. Przełomowym okazał się rok 1988, kiedy to twórca reprezentował Wielką Brytanię na 43. Biennale w Wenecji i w tym samym roku dostał prestiżową nagrodę Turnera w Londynie. Cragg uznawany jest za mistrza materiału. Jego prace, wykonane z brązu, kamienia, szkła, ceramiki, żywic czy drewna, zachwycają organiczną formą, dynamiką meandrującego kształtu, intrygującymi tytułami. Sytuują się pomiędzy sztuką abstrakcyjną a figuratywną.

Rzeźba Tony’ego Cragga na budynku MWW
Od 8 grudnia 2016 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz