Nowo otwarta Galeria Sztuki Dawnej

Muzeum Narodowe w Warszawie od 22 grudnia zaprasza do nowo otwartej Galerii Sztuki Dawnej.

Sandro Botticelli, „Madonna z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem”, 1480-1510 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sandro Botticelli, „Madonna z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej oraz Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego Muzeum Narodowego powstała nowa Galeria Sztuki Dawnej. Łącząc gatunki techniczne organizatorzy chcą odejść od tradycyjnego dyskursu historii sztuki, który rozdzielał „wysoką” sztukę obrazową – malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę – od rzemiosła artystycznego, uznając je za dziedzinę użytkową. Tymczasem w dawnych epokach taki podział nie istniał. W zasadzie wszystkie te dziedziny sztuki traktowano równorzędnie. Jeśli już którąś wywyższano, to wcale nie malarstwo czy rzeźbę, lecz złotnictwo i produkcję tapiserii. Samo pojęcie „sztuka” – łacińska ars (a za nią włoskie, francuskie i angielskie wersje: arte, l’art, the art), grecka téchne, niemiecka i niderlandzka Kunst – oznaczało pierwotnie kunszt, sprawność wykonania, rzemiosło. Najwyżej ceniono w malarstwie i rzeźbie właśnie rzemieślniczą, wirtuozerską jakość wykonania.

Więcej na stornie Wydarzenia.o.pl

Galeria Sztuki Dawnej
Od 22 grudnia 2016 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR