Chodź, pokażę Ci swoje zabawki, a powiesz mi kim jestem

W ramach wystawy w Galerii FWD: w Poznaniu, Mikołaj Tkacz zaprezentuje odświeżoną wersję instalacji Chodź, pokażę Ci swoje zabawki, a powiesz mi kim jestem, wcześniej zaprezentowaną na wystawie Dom na głowie w Zonie Sztuki Aktualnej na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Mikołaj Tkacz, „Chodź pokażę Ci moje zabawki, a powiesz mi kim jestem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Tkacz, „Chodź pokażę Ci moje zabawki, a powiesz mi kim jestem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalację tworzą zabawki rozłożone na kolorowej wykładzinie z motywem znanym z przedszkoli i dziecięcych pokoików. Okazuje się, że przygotowane przez Tkacza otoczenie może być znane publiczności, która pewnie bawiła się przedmiotami podobnymi do tych, z kolekcji artysty. Instalacja skłania do refleksji nad fetyszyzowaniem i przywiązywaniem się do obiektów, będących wytworami kapitalizmu i globalizacji. Można odnieść wrażenie, że prywatne wspomnienia są uniwersalne, a osobiste pamiątki dostępne wszystkim, praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Mikołaj Tkacz – urodził się w 1991 roku w Poznaniu, w 2015 roku zdobył tytuł magistra specjalności Multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie studiuje na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek komiksowej grupy Maszin, twórca komiksów, krótkich filmów i muzyki eksperymentalnej. Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oraz prezentował swoje prace na czterech wystawach indywidualnych – Rysunki na kalkach (Galeria U, Wrocław), Leo i Kurz (Kamienica Artystyczna Lamus, Gorzów Wielkopolski), Rysunki, które zrobiłem po manii (Galeria Wzorcowa, Szczecin) oraz Spałem, ale wstałem (Galeria Łazienka, Kraków). W 2016 roku opublikował komiks pt. Prawie stworzony tylko i wyłącznie z tekstów kuratorskich pochodzących z polskich wystaw będący jednocześnie do nich abstrakcyjnym komentarzem. Na III edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie od Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo pt. Rysunki, które zrobiłem w manii, ten sam film zdobył 3. nagrodę na festiwalu sztuki wideo Green Age w Gorzowie Wielkopolskim. W 2014 roku na I edycji Festiwalu Dźwięku i Obrazu MŁODE WILKI otrzymał główną nagrodę w kategorii obraz za pracę Poważny człowiek. Obecnie próbuje sił w działaniach performatywnych tworząc filmy, których animację i narrację przeprowadza przed publicznością. Śpi i pracuje w Poznaniu.

Mikołaj Tkacz. Chodź, pokażę Ci swoje zabawki, a powiesz mi kim jestem
Od 18 grudnia 2016 roku do 26 stycznia 2017 roku
Galeria FWD: w Poznaniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR