Koniec roku z czeską prozą

Wrocławskie wydawnictwo Książkowe Klimaty opublikowało powieść nieznanego w Polsce klasyka czeskiej prozy Egona Hostovskýego.

Egon Hostovsky, „Zaginiony", 2016 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Egon Hostovsky, „Zaginiony", 2016 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Praga, rok 1948, krótko po lutowym zamachu stanu, w wyniku którego władzę przejmuje Komunistyczna Partia Czechosłowacji. Erik Brunner, żydowski intelektualista, miota się między strachem, który wzbudza w nim nowy reżim, a podświadomym pragnieniem poddania się sytuacji. Panuje nastrój paniki i nieufności.

Zaginiony to powieść szpiegowska pokazująca, jak wyobcowany jest człowiek w społeczeństwie zdominowanym przez totalitarną ideologię. To świat podwójnej agentury i bezwzględnego pragmatyzmu. W Zaginionym znakomicie nakreślona jest atmosfera grozy oddająca wewnętrzny niepokój głównego bohatera.

Hostovský z niemal chirurgiczną precyzją rekonstruuje dzień po dniu narastającą atmosferę grozy, chaosu, łamania ludzkich charakterów, wszechobecnego strachu, donosicielstwa, manipulacji i konformizmu.
– Andrzej Jagodziński (fragm. Przedmowy)

Egon Hostovsky (ur. 1908 r. w Hronovie, zm. 1973 r. w New Jersey USA) – czeski pisarz, redaktor, dyplomata. Studiował filozofię na uniwersytetach w Pradze i Wiedniu. Po zajęciu Czechosłowacji wyjechał przez Paryż i Lizbonę do USA. Tam powstało kilka jego najważniejszych książek: Pacjent o północy (1958), Wieczór dobroczynny (1958), Spisek powszechny (1969) oraz Zaginiony (1956).

Egon Hostovský, Zaginiony
Przekład: Andrzej Jagodziński
Książkowe Klimaty
Premiera: 20 grudnia 2016 roku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR