• 2016-12-22

Dowiedz się, kto jest dziki

Operetka Witkacego, teksty podróżnika Bronisława Malinowskiego i antropolożki Marii Czaplickiej stały się źródłem inspiracji dla twórców Teatru Malabar Hotel. Spektakl Tutli-Putli. Kto jest dziki? powstał w koprodukcji z warszawskim Teatrem Dramatycznym.

„Tutli-Putli. Kto jest dziki?”, reż. Magdalena Miklasz (źródła: materiały prasowe teatru)

„Tutli-Putli. Kto jest dziki?”, reż. Magdalena Miklasz (źródła: materiały prasowe teatru)

Witkacy konfrontuje w swoim utworze ludożerców z wyspy Tua-Tua i kombatantów Wielkiej Wojny. Wyspa urasta do rangi miejsca, w którym poczucie znudzenia i fatalizmu potęgują wrażenia doznawane w trakcie wizji narkotycznych. Wszystkie namiętności mieszkańców wyspy są przerysowane i kipią egzotyczną chucią. Witkacy wróży zagładę tego świata. Swą wróżbę ubiera w szaty musicalowego przedstawienia. Twórcy Teatru Malabar Hotel łączą szaloną operetkę Witkacego z tekstami antropolożki Marii Czaplickiej i podróżnika Bronisława Malinowskiego, by podjąć temat różnorodności kulturowej i zapytać, jaki wpływ wywiera na człowieka miejsce zamieszkania i społeczeństwo.

Zamierzamy zająć się tematem obcości kulturowej z perspektywy sztuki i etnografii. Nasz punkt wyjścia stanowi dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza Panna Tutli-Putli, zainspirowany podróżą do Azji, którą zakopiański twórca odbył z Bronisławem Malinowskim. Teorie i opisy etnograficzne Malinowskiego będą zatem pierwszym naturalnym kontrapunktem do głosu Witkacego. Jego doświadczenie obcości na wyspach triobriandzkich pokazuje z jednej strony głęboki problem egzystencjalny, z drugiej stanowi przyczynek do rozważań o kolonializmie dawniej i dziś. Trzecią osobowością ukazaną w spektaklu będzie wybitna polska uczona Maria Czaplicka – badaczka plemion syberyjskich – której losy krzyżowały się z Malinowskim. Jej spojrzenie na obcą kulturę cechuje refleksja na pograniczu kulturoznawstwa i teorii sztuki. Ukazanie na scenie trzech tak silnych osobowości jest punktem wyjścia do dialogu o trudnych i aktualnych dziś problemach różnorodności kulturowej, emigracji i wpływie jaki wywiera na nas miejsce i społeczeństwo. Co ważne, we wszystkich trzech głosach usłyszymy echa zarówno nauki jak i sztuki – mówią twórcy spektaklu.

Realizatorzy:

Adaptacja: Marcin Bartnikowski
Reżyseria: Magdalena Miklasz
Scenografia, kostiumy: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski
Lalki: Marcin Bikowski
Muzyka: Anna Stela, Marcin Liweń

Występują: Anna Stela, Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski

Tutli-Putli. Kto jest dziki?
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie
Premiera: 30 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Scena Przodownik, ul. Olesińska 21

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR