• 2016-12-22

Dowiedz się, kto jest dziki

Operetka Witkacego, teksty podróżnika Bronisława Malinowskiego i antropolożki Marii Czaplickiej stały się źródłem inspiracji dla twórców Teatru Malabar Hotel. Spektakl Tutli-Putli. Kto jest dziki? powstał w koprodukcji z warszawskim Teatrem Dramatycznym.

„Tutli-Putli. Kto jest dziki?”, reż. Magdalena Miklasz (źródła: materiały prasowe teatru)

„Tutli-Putli. Kto jest dziki?”, reż. Magdalena Miklasz (źródła: materiały prasowe teatru)

Witkacy konfrontuje w swoim utworze ludożerców z wyspy Tua-Tua i kombatantów Wielkiej Wojny. Wyspa urasta do rangi miejsca, w którym poczucie znudzenia i fatalizmu potęgują wrażenia doznawane w trakcie wizji narkotycznych. Wszystkie namiętności mieszkańców wyspy są przerysowane i kipią egzotyczną chucią. Witkacy wróży zagładę tego świata. Swą wróżbę ubiera w szaty musicalowego przedstawienia. Twórcy Teatru Malabar Hotel łączą szaloną operetkę Witkacego z tekstami antropolożki Marii Czaplickiej i podróżnika Bronisława Malinowskiego, by podjąć temat różnorodności kulturowej i zapytać, jaki wpływ wywiera na człowieka miejsce zamieszkania i społeczeństwo.

Zamierzamy zająć się tematem obcości kulturowej z perspektywy sztuki i etnografii. Nasz punkt wyjścia stanowi dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza Panna Tutli-Putli, zainspirowany podróżą do Azji, którą zakopiański twórca odbył z Bronisławem Malinowskim. Teorie i opisy etnograficzne Malinowskiego będą zatem pierwszym naturalnym kontrapunktem do głosu Witkacego. Jego doświadczenie obcości na wyspach triobriandzkich pokazuje z jednej strony głęboki problem egzystencjalny, z drugiej stanowi przyczynek do rozważań o kolonializmie dawniej i dziś. Trzecią osobowością ukazaną w spektaklu będzie wybitna polska uczona Maria Czaplicka – badaczka plemion syberyjskich – której losy krzyżowały się z Malinowskim. Jej spojrzenie na obcą kulturę cechuje refleksja na pograniczu kulturoznawstwa i teorii sztuki. Ukazanie na scenie trzech tak silnych osobowości jest punktem wyjścia do dialogu o trudnych i aktualnych dziś problemach różnorodności kulturowej, emigracji i wpływie jaki wywiera na nas miejsce i społeczeństwo. Co ważne, we wszystkich trzech głosach usłyszymy echa zarówno nauki jak i sztuki – mówią twórcy spektaklu.

Realizatorzy:

Adaptacja: Marcin Bartnikowski
Reżyseria: Magdalena Miklasz
Scenografia, kostiumy: Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski
Lalki: Marcin Bikowski
Muzyka: Anna Stela, Marcin Liweń

Występują: Anna Stela, Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski

Tutli-Putli. Kto jest dziki?
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie
Premiera: 30 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Scena Przodownik, ul. Olesińska 21

Dodaj komentarz