Evergreen

Od 17 grudnia w krakowskiej galerii Henryk można oglądać wystawę Evergreen Martyny Kielesińskiej.

Martyna Kielesińska, „Evergreen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Kielesińska, „Evergreen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Evergreen jest trzecim solowym pokazem prac artystki. Kielesińska zajmuje się głównie wideo. W swoich pracach eksploatuje technikę found footage, wykorzystując znalezione w sieci gify; każdy film charakteryzuje osobliwy – budowany poprzez wykorzystanie dynamicznego montażu – nastrój w połączeniu z nostalgiczną paletą i melancholijną muzyką. Kontekst wideo jest równie ważny – wykorzystane klisze mają charakter uniwersalny i powszechnie zrozumiały. Bawi się elementami popkulturowej ikonografii. Tak powstały obraz staje się dekodowany na różnych poziomach i otwarty na interpretacje oparte na indywidualnych doświadczeniach odbiorców.

Jedną z inspiracji do stworzenia wystawy w przestrzeniach galerii Henryk była podróż do Hubay House, czyli „świątecznego salonu” w Szentendre na Węgrzech. Martyna Kielesińska odbyła ją w 2016 roku specjalnie na potrzeby projektu.

Martyna Kielesińska (ur. 1991) – studentka V roku na wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Brała udział m.in. w projekcie Sejsmograf. Małopolska Scena Artystyczna (Kraków, 2016), Freiera (Kijów, 2016), Freierfest festival of Contemporary Art (Odessa, 2016), wystawie Lubie cukierki, nawet kiedy smakują jak kamyki (Księgarnia |Wystawa, Kraków, 2016). Autorka wystawy indywidualnej Komputer/dysk lokalny(K)/nowy folder (2) /torrenty/gify/hjjghjgk (MOS, Kraków, 2015). W swoich pracach wideo posługuje się techniką found footage wykorzystując znalezione w internecie, gromadzone wcześniej materiały. Manipuluje znaczeniami używanych fragmentów decydując o sposobie w jaki są ze sobą zestawiane. Tworzy nowy kontekst dla powstałych w ten sposób obrazów.

Martyna Kielesińska. Evergreen
Kurator: Aleksander Celusta
Od 17 grudzień 2016 roku do 28 stycznia 2017 roku
Galeria Henryk w Krakowie

Dodaj komentarz