Kultura przede wszystkim, czyli jak korzysta ze smartfona osoba z klasą

Smartfony są niezaprzeczalnie niezwykle przydatnymi urządzeniami, przez co sięgamy po nie każdego dnia, nie tylko po to, by dzwonić czy wysyłać wiadomości tekstowe. Warto pamiętać o tym, że czasem urządzenie powinno być wyciszone i schowane do kieszeni. Taktowne korzystanie ze smartfona jest ważnym wyznacznikiem kultury osobistej.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Kiedy wyciszamy telefon?

Telefon powinno się wyciszać podczas spotkań biznesowych oraz w czasie pracy. W czasie spotkań towarzyskich praktyka taka również jest w dobrym tonie, jednak dopuszczalne jest pozostawienie telefonu niewyciszonego. Niewskazane jest jednak przerywanie rozmowy w celu odebrania dzwoniącego smartfona. Wyjątkiem jest sytuacja, w której czeka się na bardzo ważny telefon, jednak w takim przypadku powinno się o tym wcześniej poinformować rozmówców i uprzedzić o możliwości przerwania rozmowy. Powinno się jednak rozmawiać przez telefon możliwie krótko, skupiając się jedynie na istotnych sprawach, a ewentualną pogawędkę przełożyć na inny termin. Co ważne, w czasie spotkania towarzyskiego nigdy nie powinno się kłaść telefonu na stole, ale pozostawić go schowanego w torebce bądź kieszeni.

Obowiązkowe jest wyciszanie lub wyłączanie telefonu w kinie, teatrze, filharmonii czy operze. Sygnał dzwoniącego telefonu jest w tych miejscach wyjątkowo źle przyjmowany przez inne osoby. Istotne jest wyrobienie w sobie nawyku wyłączania smartfona, jeżeli wie się, iż wibracje telefonu są na tyle głośne, że przeszkadzają innym osobom podobnie jak dźwięk dzwonka.

Prywatne rozmowy i dane w telefonie

Rozmawianie przez telefon w miejscach publicznych jest powszechne, jednak prywatne rozmowy, traktujące o osobistych tematach, powinno się przeprowadzać w domu lub w miejscu, w którym inne osoby nie są zmuszone, by ich słuchać. Ponadto powinno się pamiętać o tym, że w miejscach publicznych czy w pojazdach komunikacji miejskiej rozmawia się możliwie cicho, nawet gdy temat rozmowy nie jest dla nikogo krępujący.

Powinno się dbać nie tylko o prowadzenie prywatnych rozmów w niekrępujących warunkach, ale także o ochronę danych w telefonie. Warto w tym celu wykupić phone insurance, by uzyskać odszkodowanie, oraz zgłosić ewentualne zagubienie czy kradzież smartfona operatorowi, by sprzęt został zablokowany. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy pamięć urządzenia wypełniają prywatne zdjęcia lub maile z ważnymi danymi. Dodatkowo ochrona danych jest istotna, jeżeli na smartfonie zainstalowane są aplikacje umożliwiające korzystanie z konta bankowego.

Dodaj komentarz