Kto? Gdzie?

Wystawa Kto Gdzie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie porusza kwestię uchodźców przybywających do Europy przez Morze Śródziemne. Tytuł nawiązuje do jednoaktówki Becketta What Where, której bohaterowie przeżywali sytuację skrajnej opresji – jednak to, co się im przydarzało, pozostawało niewidoczne dla widza.

Margot Sputo, „The Blue Marble 5” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Margot Sputo, „The Blue Marble 5” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W podobnej sytuacji znajdzie się odbiorca wystawy Margot Sputo. Jej prace są refleksją nad sposobami przedstawiania cierpienia w mediach, a przede wszystkim każą się zastanowić nad tym, co pozostaje poza zasięgiem wzroku. Artystka wykorzystuje dostępne w internecie zdjęcia uchodźców, skupia się na fragmentach ich ubrań i okryć – czyli tym, co chroni ich przed zimnem, wilgocią i wzrokiem gapiów. Przywracając tym obrazom ich materialność (poprzez drukowanie na płótnie, pranie, suszenie i zszywanie), konfrontuje z dotkliwą realnością przeżyć i doświadczeń, które się za nimi kryją. O zszycie lub obszycie części prac artystka zwróciła się do krawcowych i krawców z krakowskiej dzielnicy Kazimierz. To ważny aspekt wystawy, otwierający na zagadnienie relacji międzyludzkich; krawcy wiedzieli, czego dotyczą prace, sami proponowali sposób ich obszycia, dobór nici. Kto Gdzie odwołując się do wyobraźni i wrażliwości widza, zostawia go z pytaniami o anatomię spojrzenia, możliwość współodczuwania, los tych, których nie widać.

Margot Sputo – polsko-francuska artystka sztuk wizualnych. Autorka obiektów, instalacji i fotografii. Mieszka i pracuje w Paryżu i Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Współczesnej i Fotografii na Uniwersytecie Paris 8 (2010–2014) oraz Wydziału Historii Wizualnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych (EHESS) w Paryżu (2007–2010). Pracowała jako badaczka w Maison des Sciences de l’Homme w Paryżu przy Naukowym Archiwum Audiowizualnym. Uczestniczyła w wielu projektach badawczo-rozwojowych w dziedzinie semiotyki nowych mediów oraz w projektach artystycznych. W 2015 roku przebywała na rezydencji artystycznej w Oaxaca, na południu Meksyku. W swojej twórczości eksploruje granice przedstawialności, sposoby percepcji, afektywność fotografii. Jej prace były prezentowane na międzynarodowych wystawach i festiwalach, w instytucjach kultury, m.in. w Galerii Mains d’Oeuvres i Galerii Mansart w Paryżu, na festiwalach Duo/Duel w Saint-Denis, Nuit Blanche 2015 w Paryżu oraz w Galerii Uniwersytetu Paris 8 i Muzeum Miasta Meksyk (Museo de la Ciudad de México).

Margot Sputo, fragment pracy z serii „Koce”. Fot. Marek Antoniusz Święch, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Margot Sputo, fragment pracy z serii „Koce”. Fot. Marek Antoniusz Święch, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Margot Sputo. Kto Gdzie
Kurator wystawy: Antoni Bartosz
Od 17 grudnia 2016 roku do 23 kwietnia 2017 roku
Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Dodaj komentarz