• 2016-12-22

Wybieram zemstę – Ja, Olga Hepnarová

Żółty Szalik zaprasza od 13 stycznia 2017 roku do kina na film Ja, Olga Hepnarová, którego reżyserami są Petr Kazda i Tomás Weinreb.

 „Ja, Olga Hepnarová ”, reż. Petr Kazda, Tomás Weinreb (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ja, Olga Hepnarová ”, reż. Petr Kazda, Tomás Weinreb (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. „Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. Ja, Olga Hepnarová”.

Obraz Ja, Olga Hepnarová to jeden z najważniejszych czeskich filmów ostatnich lat, zarówno ze względu na temat, który podejmuje, jak i sposób, w który go podejmuje. Był w regularnej dystrybucji w kinach w Czechach, Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii. Światową premierę miał na festiwalu w Berlinie (był filmem otwarcia sekcji Panorama). Od tego czasu film był zaproszony na przeszło 60 międzynarodowych festiwali na wszystkich kontynentach.

Ja, Olga Hepnarová, reż. Petr Kazda i Tomás Weinreb
Produkcja: Czechy, Słowacja, Polska
Dystrybutor: Żółty Szalik
Obsada: Michalina Olszańska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marika Soposká, Marta Mazurek, Malwina Turek, Lena Schimscheiner
W kinach od 13 stycznia 2017 roku

Dodaj komentarz