• 2016-12-21

Wystawa prac Andrzeja Lachowicza

Studio F-7 w Warszawie zaprasza na wystawę prac Andrzeja Lachowicza.

Andrzej Lachowicz, „Zgodnie z umową” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz, „Zgodnie z umową” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz to jedna z najciekawszych postaci środowiska dolnośląskich artystów drugiej połowy XX wieku. Był twórcą wszechstronnym – zajmował się malarstwem, grafiką, sztukami audiowizualnymi, filmem, a przede wszystkim fotografią. Ważnym obszarem jego działalności były rozważania teoretyczne na temat sztuki – był autorem wielu tekstów, m. in. Poziomy energetyczne sztuki, Zwątpienie i nadzieja i postulatów artystycznych. Stworzył pojęcie sztuki permanentnej, które rozwijał w ciągu swojej całej działalności artystycznej. Był badaczem języka wizualnego fotografii. Brał czynny udział w życiu artystycznym Wrocławia – inicjował i organizował dyskusje o sztuce, dyskursy teoretyczne, wystawy własne i innych artystów, także z zagranicy. Był pomysłodawcą i założycielem Triennale Rysunku we Wrocławiu organizowanego w latach 1978–1995. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli konceptualizmu w Polsce.

Urodził się w 1939 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni profesora Stanisława Dawskiego. W 1970 roku razem z żoną Natalią Lach i Zbigniewem Dłubakiem założyli neoawangardową, poszukującą grupę Permafo i galerię o tej samej nazwie. W działalność Permafo wpisana była kontestacja i podważanie zasad obowiązujących wtedy w sztuce, dzięki czemu galeria przez ponad 10 lat istnienia była jednym z najciekawszych miejsc na artystycznej mapie Polski.

Andrzej Lachowicz od 1968 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotnym członkiem Rady Artystycznej. Ostatnia duża wystawa retrospektywna artysty miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2008 roku. W 2009 roku za swoją działalność został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz prestiżową Nagrodą im. Katarzyny Kobro, którą przyznaje środowisko artystyczne. Andrzej Lachowicz całe swoje życie związał z Wrocławiem, gdzie zmarł po ciężkiej chorobie w 2015 roku.

Andrzej Lachowicz, „Energia upadku”, 1981 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz, „Energia upadku”, 1981 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac Andrzeja Lachowicza
Od 30 listopada 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku
Studio F-7 w Warszawie

Dodaj komentarz