Inwentaryzacja

Galeria BB w Krakowie zaprasza na wystawę Inwentaryzacja Jolanty Wagner.

Jolanta Wagner, „Inwentaryzacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Wagner, „Inwentaryzacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Światem wokół nas rządzi przypadek i chaos. Nic nie wydaje się całkowicie pewne, a to budzi pragnienie stworzenia świata przewidywalnego, uporządkowanego i harmonijnego. Świata, do którego poznania, tak jak chciał Kartezjusz, najważniejszym narzędziem jest rozum, gdyż jedynie rozum dostarcza wiedzy dotyczącej istoty rzeczywistości i z jego pomocą jesteśmy w stanie ją zdefiniować, usystematyzować i w ostatecznym efekcie – zinwentaryzować.

Dzięki inwentaryzowaniu i opisaniu, wszystkie elementy rzeczywistości stają się uregulowane, klarowne i zrozumiałe, a każda rzecz znajduje odpowiednie dla siebie miejsce. Celem ostatecznym jest zrobienia Spisu Powszechnego, spisu wszystkiego, co nas otacza, a ponieważ rzeczywistość jest nieskończenie bogata i podlega ciągłym zmianom, porządkowanie jej trzeba wykonywać nieustannie i wciąż od nowa, a inwentaryzacji nie można nigdy zakończyć.

Wszystko, co od kilkudziesięciu lat tworzę, jest realizacją tego zamierzenia i stanowi wielki Spis Powszechny, w którym rejestruję miasta, budynki, meble, ubrania, kosmetyki i inne przedmioty…

Prezentowane na wystawie Inwentaryzacja prace są częścią tego cyklu. Podłożem do ich wykonania są stare kalki techniczne znalezione na łódzkich śmietnikach, na których naniesione są projekty miejscowych architektów i urbanistów sprzed wielu lat. Pokrywam je swoimi rysunkami, czasem tnę i sklejam, a całość utrwalam jedynie warstwą wosku, co powoduje, że uwidacznia się na nich upływ czasu.

Na przekór rozsądkowi pociąga mnie właśnie to, co kruche i nietrwałe, to, co daje poczucie przemijania i pozwala cieszyć się chwilą.

Tekst: Jolanta Wagner

Jolanta Wagner – uzyskała dyplom na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w 1973 r. Od 1974 roku jest pracownikiem dydaktycznym w macierzystej uczelni; od 2002 roku profesorem zwyczajnym. Od 2012 roku prowadzi Pracownię Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych w Polsce, Danii, Szwecji, Luksemburgu, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych, oraz w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w: Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Japonii, Jugosławii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraelu, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, i na Węgrzech, we Włoszech. Otrzymała kilkanaście nagród na konkursach i wystawach. Opiekuje się kilkoma przygarniętymi kotami. Zbiera opakowania po kosmetykach, posiada ich tysiące, buduje z nich piramidy, prezentowane na wystawach i w przestrzeni publicznej.

Jolanta Wagner, „Inwentaryzacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Wagner, „Inwentaryzacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Wagner. Inwentaryzacja
Od 18 grudnia 2016 roku do 27 stycznia 2017 roku
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz