Fryderyk Tadanier – twórca krakowskiego wieżowca

W grudniu ukaże się kolejna z cyklu monografii poświęconych krakowskim architektom. Tym razem Instytut Architektury pochyla się nad Fryderykiem Tadanierem, twórcą jedynego wieżowca w obrębie Plant.

Kamila Twardowska, „Fryderyk Tadanier” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kamila Twardowska, „Fryderyk Tadanier” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Książka Kamili Twardowskiej rekonstruuje fascynującą biografię architekta – narodziny w galicyjskim sztetlu, edukację w wielokulturowym Lwowie początku XX wieku, zaangażowanie w środowisku architektonicznym międzywojennego Krakowa, dramat Zagłady i w końcu udział w budowie Nowej Huty.Ta „historia zwykłego architekta” odsłania – wraz z podobnymi jej opracowaniami – kolejne fragmenty wciąż zbyt mało znanego i docenianego dziedzictwa architektonicznego XX wieku.

Publikacja składa się z trzech części: otwierającego eseju biograficznego, krytycznej analizy dorobku architekta oraz części katalogowej, w której pogrupowano obiekty zaprojektowane przez Fryderyka Tadaniera według typologii budynków. Prezentacje zawierają krótki opis budynku, rysunki, zdjęcia archiwalne oraz współczesne fotografie.

Najbliższe spotkania promocyjne:

  • 21 grudnia 2016 roku, godz. 18.00 – Spółdzielnia Ogniwo w Krakowie
  • 19 stycznia 2017 roku , godz. 18.00 – Muzeum Miasta Krakowa

Fryderyk Tadanier (1892–1960) – jeden z czołowych krakowskich architektów modernistycznych okresu międzywojnia, autor jedynego wieżowca w obrębie Plant – budynku Komunalnej Kasy Oszczędności przy placu Szczepańskim. Jego domeną była architektura mieszkaniowa, ale projektował także budynki użyteczności publicznej współtworzące nowoczesną infrastrukturę II Rzeczypospolitej – młodego państwa ambitnie zmierzającego ku modernizacji.

Kamila Twardowska – jest historyczką sztuki i doktorantką w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Dziale Architektury i Urbanistyki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Współtworzyła monografię Witolda Cęckiewicza wydaną przez Instytut Architektury. Współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Projektantka przestrzeni wystawienniczych.

Kamila Twardowska, Fryderyk Tadanier
Premiera: 21 grudnia 2016 roku
Instytut Architektury

Dodaj komentarz