Grudniowa premiera wydawnictwa Ossolineum

Z końcem 2016 roku wydawnictwo Ossolineum opublikuje książkę Alexandra Klugego Nalot na Halberstadt. 8 kwietnia 1945.

Alexander Kluge, „Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945", 2016 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Alexander Kluge, „Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945", 2016 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

8 kwietnia 1945 roku kilka dywizjonów alianckich bombowców miało zniszczyć ważne strategicznie cele w Niemczech. W trakcie lotu piloci dostali informację, że atak jest niemożliwy z powodu gęstej mgły. Było za późno, żeby zawrócić, więc ponad dwieście maszyn zostało przekierowanych nad okolice Halberstadt – miasta leżącego pięćdziesiąt kilometrów na południowy zachód od Magdeburga. Małą miejscowość bez szczególnego znaczenia przemysłowego zrównano z ziemią. Zginęło dwa i pół tysiąca ludzi, a dziesięć razy tyle zostało bez dachu nad głową. Świadkiem tych wydarzeń był trzynastoletni wówczas Alexander Kluge.

Nalot na Halberstadt ukazujący się w wydawnictwie Ossolineum w tłumaczeniu Arkadiusza Żychlińskiego nie jest książką wspomnieniową. To zbiór krótkich, pozbawionych autorskiego komentarza relacji, obrazujących atak z powietrza i bezradność ludzi na ziemi. Wypowiedzi pilotów i ich dowódców przeplatają się z wypowiedziami mieszkańców Halberstadt i opisami zniszczeń dokonanych z przytłaczającą szybkością.

To także pierwsza pozycja nowej serii w Wydawnictwie Ossolineum Z Kraju i ze Świata, w której ramach ukazywać się będą książki niekoniecznie bardzo głośne, ale znakomite, cieszące się uznaniem znawców i pisarzy, często wywierające istotny wpływ na tradycję literacką swojego języka.

Alexander Kluge, Nalot na Halberstadt. 8 kwietnia 1945 roku
Tłumaczenie: Arkadiusz Żychliński
Wydawnictwo Ossolineum
Premiera: 30 grudnia 2016 roku

Dodaj komentarz