Wystawa plakatów Uwego Loescha

Od 27 listopada 2016 do 22 stycznia 2017 w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa plakatów niemieckiego artysty Uwego Loescha.

Wystawa monograficzna Uwe Loesch. Plakaty w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest przekrojową prezentacją blisko pięćdziesięcioletniego dorobku artysty. Obejmuje ona 72 prace, w tym wielkoformatowe wydruki zaprojektowane na potrzeby przeprowadzanych w przestrzeni publicznej spektakularnych działań o charakterze społeczno-politycznym. Poza plakatami Loesch może pochwalić się także imponującym dorobkiem projektowym mieszczącym się w obszarze szeroko pojętej komunikacji wizualnej.

Uwe Loesch, „Punktum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uwe Loesch, „Punktum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Propozycje Loescha wyróżniają się nietypowym podejściem zarówno do tematu, jak i do samej koncepcji plakatu. Łącząc typografię z fotografią, słowo z obrazem artysta tworzy komunikaty wizualne, które cechuje wstrzemięźliwość rozwiązań graficznych oraz autorska niezależność wyrażania idei. Całkowita autonomia i radykalizm w formułowaniu przesłania powodują, że we współczesnej historii projektowania graficznego zajmuje on pozycję uprzywilejowaną – artysty, filozofa i niezależnego myśliciela.

Głównym celem artysty nie jest swobodne eksperymentowanie z formą i zaspokajanie estetycznych potrzeb widza, ale za pomocą plakatu – w którym tekst i obraz stapiają się w jeden, silny bodziec wzrokowy – przyciąganie uwagi, wzbudzanie ciekawości i prowokowanie odbiorcy do kontynuowania zainicjowanej obrazem komunikacji.

Uwe Loesch jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Nagrodę tę otrzymują wybitni graficy z całego świata, którzy mają ukształtowaną osobowości artystyczną i reprezentują podobną postawę, jaka cechowała Lenicę, wykraczającą poza wąsko rozumiane ramy zawodu grafika użytkowego. Plakat i inne formy graficzne nabierają wówczas cech indywidualnej wypowiedzi artysty, służą twórczemu, w pełni autonomicznemu wyrażaniu jego stosunku do otaczającego świata. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się: Michel Bouvet, Francja (2002), Gunter Rambow, Niemcy (2004), Alain Le Quernec, Francja (2006), Ralph Schraivogel, Szwajcaria (2009), Uwe Loesch, Niemcy (2013)

Wystawa „Uwe Loesch. Plakaty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Uwe Loesch. Plakaty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uwe Loesch – urodził się w 1943 roku w Dreźnie. Od 1958 r. mieszkał w Düsseldorfie, gdzie w latach 1964–1968 odbył studia projektowania graficznego w Peter Behrens Werkkunstschule (Peter Behrens Academy). W roku 1968 założył w Düsseldorfie własne studio projektowe „Arbeitsgemeinschaft für visuelle und verbale Kommunikation”. Obecnie mieszka i pracuje w Neandertal koło Düsseldorfu. Zajmuje się projektowaniem plakatów, corporate designem i projektowaniem dla przemysłu, wydawnictw, instytucji kulturalnych i politycznych. Większość jego plakatów jest częścią szeroko zakrojonych kampanii dla przedsiębiorstw, instytucji kulturalnych, ministerstw, imprez targowych i wystaw w renomowanych muzeach, m.in. od wielu lat współpracuje z Ruhrlandmuseum w Essen i Klingspor Museum w Offenbach. W 1984 r. jego plakat „Punktum.” został umieszczony na stałej ekspozycji kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Uwe Loesch. Plakaty
Od 27 listopada do 22 stycznia 2017 roku
Muzeum Narodowe w Poznaniu

Dodaj komentarz