Kieślowski na nowo

Od 15 grudnia Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego Kieślowski na nowo.

Andrzej Pągowski, „Kieślowski na nowo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Pągowski, „Kieślowski na nowo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pągowski opowiadał o tym, jak doszło do realizacji wystawy Kieślowski na nowo: W telewizji obejrzałem Przypadek – jeden z moich ulubionych filmów – i nagle do mnie dotarło, że ten film zupełnie inaczej odbieram. To taki film, który pokazuje jak ważne jest obserwowanie pociągów. Łódź ma teraz piękny dworzec – idźcie na Fabryczny i wsiadajcie do tych ważnych pociągów, bo jak odjedzie pociąg, który jest ważny i zorientujecie się, że byliście wtedy na peronie i nie wsiedliście do niego, będzie wam strasznie żal. Ja w te pociągi staram się wsiadać.

Z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera Pągowski wrócił po latach do tych samych filmów, do których projektował plakaty. Obejrzał je ponownie, bogatszy o doświadczenia przeżytych lat. Tworząc plakat do filmu Amator, artysta miał 26 lat, a do filmu Niebieski – 40. W tym roku skończył 63 lata. Uważa, że zupełnie inaczej odebrał te filmy i inaczej projektuje swoje prace. Dostrzegł, że Kieślowski na co innego położył akcent, niż wydawało mu się wcześniej.

Kolekcja obejmuje plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym Dekalogiem. Składa się z 45 plakatów i plakatu tytułowego.

Kieślowski na nowo. Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego
Od 15 grudnia 2016 roku
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz