• 2016-12-17

Ciechowski – Świetlik

CSW Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na wystawę fotografii Andrzeja Świetlika dedykowaną Grzegorzowi Ciechowskiemu. Artysta fotografował lidera zespołu Republika w latach 1988–2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu.

„Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest częścią projektu dedykowanego Ciechowskiemu, w ramach którego wydany został również album fotograficzny Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu internautów oraz dzięki pomocy Miasta Torunia, ZAiKS-u i STOART-u. Wszystkie prezentowane odbitki zostały wykonane przez autora i po zakończeniu wielu planowanych w 2017 roku wystaw, zostaną uwolnione do nabycia przez kolekcjonerów – mówi Przemysław Wałczuk, kurator wystawy i wydawca albumu.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć kultowe już zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również fotografie, które nie były wcześniej publikowane. Wśród wystawianych prac nie zabrakło też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, o godz. 17.00 odbędzie się również spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Podczas spotkania autor zdradzi kulisy powstawania swoich zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie to również okazja do zdobycia podpisu na albumie Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik, dostępnego w Księgarni Sztuki CSW.

Andrzej Świetlik – urodziła się w 1951 r. w Złotowie. Współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Członek ZPAF-u. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2013 roku wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku grafika. Autor fotografii reklamowych i zdjęć PR-owych na potrzeby personal brandingu. Z jego usług korzystali Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Religa, Jacek Kuroń i wiele innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się m.in. Grzegorz Ciechowski, Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski. Fotografie Świetlika to także około 50 okładek płyt, m.in.: Obywatel G.C. – Obywatel świata, Republika – 1991, Maanam – Derwisz i Anioł, Edyta Geppert – Historie prawdziwe czy Justyna Steczkowska – Dziewczyna Szamana oraz wiele plakatów. Autor wystaw indywidualnych. Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Pekinie, Tokio, Budapeszcie, Pradze, Marsylii, Rzymie i Wiedniu. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz kolekcjach prywatnych.

Ciechowski – Świetlik. Wystawa fotografii  
Kurator: Przemysław Wałczuk, Bruno Ciechowski
Otwarcie wystawy: 18 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 18 grudnia 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz